اسکاتیش فولد

اسم گربه‌ی اسکاتیش فولد به‌خاطر گوش تاخورده‌ی آنهاست. این نژاد گربه هیچ چیز را بیشتر از این دوست ندارد که بیشتر اوقات همراه انسان‌ها باشد و در هر کاری که آنها می‌کنند، مشارکت کنند. همان‌طور که از نامش پیداست، اجداد این گربه به اسکاتلند برمی‌گردد و می‌توان رد پایی از یک گربه‌ی موش‌گیر به نام Susie پیدا کرد. این گربه‌ها حساس، پرجنب‌وجوش و فعال هستند. آن ها عاشق بازی هستند و نمیتوان آنها را در خانه تنها گذاشت. آنها بودن با یک هم‌نشین را ترجیح می‌دهند، حتی یک گربه دیگر. اگر می‌توانید عشقی که گربه اسکاتیش طلب می‌کند، نثارش کنید و نیازهای او را برطرف کنید؛ او برای شما همچون یک عضو جدید خانواده خواهد بود البته عضوی پرمو.

خصوصیات شخصیتی

 مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 میزان ریزش مو 

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

 پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

 تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

 دوستی با کودک شما

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او میکند مثلاً لمس کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

 رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی میدارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

 هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

 پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

11-14 سال

وزن

2/5-5/5 کیلوگرم

اندازه

0/2 متر بدون احتساب دم

خاستگاه

اسکاتلند

تاریخچه

معمولاً به‌وجود آمدن یک نژاد جدید، نتیجه‌ی یک جهش ژنتیکی در طبیعت است که به‌طور غیرقابل پیش‌بینی در یک گربه معمولی رخ می‌دهد. گربه‌های اسکاتیش فولد همگی یادگار یک گربه‌ی موش‌گیر به نام سوزی در انبار غله‌ای در اسکاتلند هستند که به‌طور عجیبی گوش‌های تاخورده داشت. سوزی عمر خود را در گم‌نامی گذراند. او توسط یک چوپان علاقه‌مند به گربه‌ها به نام ویلیام راس نگه‌داری می‌شد. ویلیام یکی از بچه‌های سوزی را اسنوک نامید و بعدها اسنوک طبق جفت‌گیری طبیعی، بچه گربه‏‌هایی داشت که شروع پیشرفت نژاد اسکاتیش از اینجا بود، جایی که قبل از آن، این گربه‌ها را گوش‌پیچ‌خورده می‌شناختند. سایر پرورش‌دهنده‌ها مطلع شدند و شروع به پرورش این گربه‌ها کردند. مشخص شد که ژن گوش تاخورده و همچنین موی بلندی که از جهش به‌وجود آمده غالب هستند. این نژاد ابتدا در سال 1971 به آمریکا برده شد. در اواسط دهه 70 تمام انجمن‌ها این نژاد را به رسمیت می‌شناختند. اسکاتیش فولد می‌تواند با گربه‌های نژاد موکوتاه آمریکایی و موکوتاه بریتیش جفت‌گیری کند.

ویژگی‌ها

ظاهری: وزن این گربه‌ها بین 2.5 تا 5.5 کیلوگرم است. طول بدن آنها بدون در نظر گرفتن دم به 28 سانتی‌متر می‌رسد. طول عمر آنها بین 11 تا 14 سال است. گوش‌های کوچک آنها مانند کلاهی روی سر گرد گربه قرار گرفته‌اند. اسکاتیش فولد را معمولاً “شبیه به یک جغد” می‌گویند. گوش‌هایشان ممکن است یک، دو و یا حتی سه مرتبه تا خورده باشد که در مورد آخر گوش‌ها محکم روی سر خوابیده‌اند (با سر کیپ شده‌اند)، و این نوع تاخوردگی برای گربه‌های نمایشی و مسابقه‌ای یک امتیاز مثبت زیبایی محسوب می‌شود. بچه گربه‌ها با گوش‌های صاف به دنیا می‌آیند و تعجبی ندارد اگر تا سه هفتگی هم آنها را با گوش‌های صاف ببینید. با چشم‌های درشت، اطراف را زیر نظر دارند و یک نگاه شیرین به شما هدیه میکنند. بدنی با اندازه‌ی متوسط که به دم نسبتاً بلندی ختم می‌شود. فولدهای موکوتاه پوشش مخملی و متراکمی نیز  دارند. موبلندها خزهای نسبتاً بلند تا بلندی دارند که در محل ران‌ها این پوشش بلندتر هم هست. دم پرمو، انگشتانی با تراکم موی زیاد و خز روی گوش‌هایشان از دیگر ویژگی‌های اسکاتیش موبلند است. ممکن موهای بلند اطراف گردن، تشکیل یک گردن‌بند را بدهند. اسکاتیش فولد در رنگ‌ها و طرح‌های متفاوتی یافت می‌شود. از جمله رنگ خالص، موج‌دار، موج‌دار و سفید، دو رنگ و حتی چند رنگ. رنگ چشم به رنگ بدن بستگی دارد. به‌طور خلاصه گربه‌های سفید و دو رنگ چشم‌های آبی و یا حتی با دو رنگ متفاوت خواهند داشت.

اخلاقی: بعد از گوش‌های آنها اولین نکته‌ای که جلب نظر می‌کند، قرار گرفتن آنها در موقعیت‌های مختلف است. نشسته بر روی زمین چون یک قورباغه، ایستاده همچون یک میرکت، در ارتفاع بالا بودن انگار که بر کل جهان مسلط‌‌ هستند و یا خوابیده روی زمین با پنجه‌هایی روبه‌بالا که با هوا بازی می‌کنند. بودن با انسان‌ها را از هر چیزی بهتر می‌دانند و مشارکت در فعالیت‌های انسانی را تفریح می‌بینند. فولد یک گربه‌ی شیرین که عاشق توجه است. بدترین اتفاق برای آنها تنها گذاشته شدن در خانه به‌مدت طولانی است؛ بنابراین انتخاب خوبی برای کسانی که اکثر اوقات خارج از خانه هستند، نيستند. برای حل این مشکل می‌توانید یک هم‌بازی مثل یک گربه‌ی دیگر برایشان فراهم کنید. آنها انتظار دارند وقتی از سر کار یا مدرسه برمی‌گردید با آنها بازی کنید یا حداقل یک جا بنشینید تا بتوانند کنار شما باشند و خودشان را لوس کنند.

توانایی‌ها: شاید فکر کنید که گوش‌های آنها از سایر گربه‌ها تحرک کمتری دارند ولی چنین نیست. آنها با گوش با یكدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، راجع به چیزی نظر می‌دهند و در صورت لزوم برای جلب توجه صدایی سرزنده و شاد از خود تولید می‌کنند. عاشق بازی و یادگرفتن حقه‌ها هستند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: اسکاتیش‌ فولدهای دوست‌داشتنی یک انتخاب عالی برای خانواده‌هایی با کودکان و یا سگ‌ها هستند. البته سگ‌هایی که رابطه خوبی با گربه‌ها دارند و با آنها کنار می‌آیند. توجهی را که از سوی کودکان دریافت می‌کنند، دوست دارند. با توجه به مزاج خون‌گرم و شیرینی که دارند، و اگر در یک محیط کنترل‌شده به سگ شما معرفی شوند؛ یک دوست و هم‌تیمی خوب برای سگ شما نیز هستند.

مراقبت و نگهداری

تغذیه: باید و نبایدهای غذایی همچون دیگر گربه‌ها است. غذای خشک، غیر خشک و یا ترکیبی از آنها می‌تواند رژیم غذایی گربه شما را بسازد. توجه داشته باشید که رژیم غذایی در طول زندگی تغییر می‌کند و برای جلوگیری از چاقی گربه با دامپزشک خود مشورت کنید.

محل نگهداری: همچون سایر گربه‌ها، این نژاد گربه‌ها هم بهتر است در خانه باشند تا از ریسک خطراتی چون ابتلا به بیماری، حمله‌ی سگ‌ها، برخورد با ماشین‌ها، گم شدن و یا دزدیده شدن در امان بمانند.

امكانات: اسکاتیش فولد یک گربه‌ی باهوش و نسبتاً فعال است. آنها وسیله‌ای را که چابکی و چالاکی آنها به چالش بکشد، دوست دارند. همچنین پازل‌ها که هوش آنها را بسنجد. فعالیت مورد علاقه آنها هر چیزی که توجه افراد را به خود جلب کند.

نظافت: موهای اسکاتیش فولد را هر هفته برای از بین بردن موهای مرده برس بکشید. در مورد فولدهای موبلند بهتر است این کار را چند بار در هفته انجام دهید تا از گره خوردن موها جلوگیری شود. دندان‌های گربه خود را مسواک بزنید. بهتر است این کار را هر روز انجام دهید ولی حداقل بهداشت دندان را هفته‌ای یک بار داشته باشید. ناخن‌های گربه را هر دو هفته یک بار کوتاه کنید. گوشه‌های چشم را با یک دستمال مرطوب و نرم پاک کنید تا از هر آلودگی و چرکی به دور باشد. برای هر چشم از تکه‌ی جداگانه‌ای استفاده کنید تا از انتقال عفونت جلوگیری شود. گوش‌ها را هفتگی چک کنید مخصوصاً اگر محکم پیچ خورده‌اند. در صورت مشاهده‌ی آلودگی با یک پارچه تمیز و نرم که آغشته به آب و سرکه سیب است، گوش را تمیز کنید. از استفاده از اسفنج‌ها و گوش‌پاک‌کن‌ها به‌شدت بپرهیزید زیرا ممکن است باعث آسیب به ساختار داخلی گوش شود. سینی ادرار یا خاک گربه را تمیز نگه دارید؛ در غیر این صورت، گربه کار خود را جای دیگری از خانه انجام می‌دهد.

بیماری‌ها: نژادهای اصیل و میکس همگی در خطر ابتلا به بیماری‌های گوناگون هستند که ممکن است از ژنتیک طبیعی ناشی شود، اما نگران نباشید؛ یک اسکاتیش فولد به طور معمول 15 سال عمر می‌کند. از جمله بیماری‌هایی که یک فولد مستعد آن‌هاست، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بزرگ شدن غیر عادی ماهیچه قلب
  • عدم اتصال درست استخوان‌ها در محل مفاصل به خصوص در ناحیه دم

نکات مثبت

  •  اسکاتیش فولدها چهره‌ای نادر و شیرین دارند.
  •  اصولاً گربه‌هایی باوفا هستند و متوجه رفتار شما می‌شوند.
  •  می‌توانند با گربه‌های دیگر، سگ‌ها و کودکان ارتباط برقرار کنند.

نکات منفی

  •  همه‌ی گربه‌های اسکاتیش فولد، ریسک زیادی برای ابتلا به بیماری‌های تحلیل غضروفی و استخوانی دارند.
  •  خز متراکم آنها نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دیگر نژادهای گربه دارد.
  •  احتمالاً نیازمند توجه بیشتری نسبت به بقیه‌ی گربه‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *