مالتیز

مالتیز یک نژاد آرام و نترس است. این سگ با همه به‌عنوان دوست برخورد می‎کند. پوشش سفید و چشم نواز آنها، چهره‎ی یک نجیب‎زاده‎ی متکبر را القا می‎کند؛ اما این چهره ممکن است فریبنده باشد. اگرچه مالتیز نژادی کوچک و آپارتمانی است، ممکن است آنها را در گروه‎های تجسس و همچنین نگهبانی ببینید. مالتیز یک نژاد پرانرژی و نیرومند است که نه تنها به عنوان یک عضو خانواده است بلکه بیشتر از آن هم عمل می‎کند و او را به عنوان یک سگ معالجه‎گر می‎شناسند. مالتیزها همچنین در مسابقات ورزشی چون میزان چابکی، اطاعت پذیری، پیدا کردن و گردآوری وسایل شرکت داده می‎شوند. گذشته از همه‎ی این موارد، مطلوب‎ترین کار برای یک مالتیز، بودن در کنار صاحب خود و وقت گذراندن با اوست. حتی برای کسانی که تجربه‎ی نگه‎داری سگ ندارند و آپارتمان‌نشین‎ها، این نژاد انتخابی عالی برای عضو جدید خانواده است.

سازگاری

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌تر هستند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگهداری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

دوست شدن 

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که سگ دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که سگ دوستدار بچه را می‌سازند. شاید از اینکه چه نژادی در آن لیست قرار دارد شگفت زده شوید: بوکسورهای سرسخت، مانند Staffordshire Terriers (پیت بول) با کودکان خوب هستند. سگ‌های کوچک، ظریف و گازگیر بالقوه مانند چیوهوها همیشه دوستدار خانواده نیستند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی میکردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح میکنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

یادگیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12-15 سال

وزن

تا 3 كيلوگرم

اندازه

20-25 سانتي‌متر

گروه نژادی

همراه

تاريخچه

در طول تاریخ، این نژاد نام‎های متفاوتی به خود گرفته است؛ مانند سگ مالیت، بیچون، شیر مالتیز و مالتیز تریر. در نهایت امروزه به‌سادگی به آن مالتیز گفته می‎شود. سگ مالتیز یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ عروسکی است که حداقل از دو هزار سال قبل نشانه‌هایی از وجود این نژاد دیده می‌شود. نقاشان، شاعران و نویسندگان در فرهنگ‌های قدیمی یونان، روم و مصر از این نژاد یاد کرده‌اند. مصریان و بعدها اروپاییان معتقد بودند که مالتیز توانایی درمانی دارد و از آنها در تخت‌خواب خود برای خوابیدن کنارشان استفاده می‌کردند. با وجود برجستگی تاریخی این نژاد، سرگذشت و منشأ آن دقیقاً مشخص نیست. برخی معتقدند که متعلق به جزیره‌ی Malta است، برخی دیگر آن‌ را نژادی ایتالیایی می‌دانند و گروهی بر این باورند که نژادی آسیایی است و در تکامل خیلی از نژادهای کوچک آسیایی نقش داشته است. با هر سرگذشتی، مالتیز تکامل پیدا کرده است. در قرن 15 به فرانسه پا گذاشت و پس ازآن به انگلیس هم وارد شد. در اواخر قرن شانزدهم میلادی، مالتیز یک سگ محبوب بین خانم‌های اشرافی به حساب می‌آمد. ملکه الیزابت اول، ملکه‌ی اسکاتلندی به نام ماری و ملکه ویکتوریا جزء طرفداران مالتیز بودند. با وجود اینکه این نژاد از سقوط امپراتوری روم و سال‌های تاریک عبور کرده بود، نزدیک بود در قرن 17 و 18 منقرض شود؛ زمانی که سعی داشتند این نژاد را به اندازه‌ی یک سنجاب برسانند و آن را پرورش دهند. بعد از این اتفاق که به سرانجام نرسید، پرورش دهندگان مالیتز را با پودل، نژاد مینیاتوری اسپانیایی و آسیایی میکس کردند تا جلوی انقراض آن را بگیرند. این ترکیب نژادی باعث به‌وجود آمدن نژادهای مختلفی شد. خیلی‌ها بر این باورند که مالتیز جد مستقیم نژادهای Bichon frise ،Bolognese و Havanese است. پرورش‌دهندگان انگلیسی مالتیزی را که امروزه می‌شناسیم بهوجود آوردند. در اواخر قرن 19 پای مالتیز به آمریکا هم باز شد و این نژاد از سال 1950 به بعد کم‌کم به محبوبیت بین عموم مردم رسید.

ويژگي‌ها

ظاهری: این سگ عروسکی و زیبا به خاطر پوشش یک‎دست سفید خود مشهور شده است. پوشش بلند، صاف و ضخیم این نژاد تا روی زمین کشیده می‎شود. هنگامی که روی زمین راه می‎رود، مانند این است که یک تکه مو به حالت ابر شناور شده است. سال‎ها پیش مالتیزها به رنگ‎های متفاوتی دیده می‎شدند اما اکنون آنها فقط سفید هستند. به‌دلیل اینکه مالتیزها پوشش زیرین ندارند، موهایشان خیلی کم می‎ریزد و مردم این نژاد را مناسب براي افراد دارای آلرژی می‎دانند. اما مالتیز چیزی بیشتر از موهای بدنش برای ارائه دارد. یک جمجمه‌ی تقریباً گرد، بینی سیاه رنگ، گوش‌هایی افتاده، چشم‌هایی سیاه و هوشیار، پاهایی کوتاه و صاف و یک دم برازنده؛ همه ‌و‌ همه از ویژگی‌های مالتیز است.

اخلاقی: مالتیز تمایل زیادی برای بودن با انسان‌ها دارد. به‌همین خاطر سریع آموزش می‌بیند و به روش‌های مثبت همچون پاداش غذایی، تشویق و بازی به‌خوبی پاسخ می‌دهد. مالتیز یک سگ شجاع است که هر کس اعم از انسان و حیوان را می‌بیند، به‌عنوان دوست به حساب می‌آورد. سگ‌هایی شیرین و بامزه‌اند که همیشه خود را در دل مردم جا می‌کنند، حتی برای کسانی که هیچ علاقه‌ای به این نژاد نشان نمی‌دهند. خلق‌وخو یک‌باره ایجاد نمی‌شود. ژنتیک، آموزش و اجتماعی شدن تأثیر زیادی در خلق‌وخو سگ دارد. قبل از انتخاب یک توله سگ، دیدن والدین و وابستگان توله می‌تواند کمک شایانی در پیش‌بینی شخصیت بزرگسالی سگ به شما کند. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: مالتیز یکی از کوچک‌ترین سگ‌های عروسکی است که برای زندگی در هر فضا و مکانی مناسب است؛ او در هر جایی زندگی کند، نسبت به محیط اطراف احساس مسئولیت دارد و یک سگ نگهبان مؤثر خواهد بود. با وجود این موضوع که خیلی کوچک و ناز به‌نظر می‌رسند، پر از انرژی هستند و به‌خوبی آموزش می‌بینند. هیچ نژادی کاملاً بی‌نقص نیست؛ مالتیز ممکن است گاهی اوقات نسبت به کودکان و سایر سگ‌ها حسود باشد. اگر مالتیز خیلی نازپرورده بار بیاید، درصورت توجه صاحبش به جایی دیگر، ناراحت می‌شود. درصورت وقوع این اتفاق مالتیز پارس خواهد کرد و حتی ممکن است هر چیزی مانند فرد دیگر یا حیوان دیگری که بین او و صاحبش جدایی می‌اندازد را گاز بگیرد.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: مالتیز اصلاً مناسب برای خانواده‌های با فرزند کوچک نیست. یک کودک می‌تواند به‌راحتی به مالتیز آسیب برساند؛ با انداختن آن، گذاشتن پا روی سگ یا محکم گرفتن سگ. این نژاد برای خانواده‌هایی با فرزندان بزرگ‌تر و بزرگسالان پیشنهاد شده که نحوه‌ی برخورد و مراقبت از او را بلدند. مالتیزها می‌توانند با سگ‌ها و گربه‌ها کنار بیایند، اگر که از تولگی با هم بزرگ شده باشند. آنها به جثه‌ی کوچک خود در برابر بقیه‌ی نژادها توجهی ندارند و در حضور یک سگ بزرگ‌تر باید به‌شدت مراقب او باشید. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه مالتيز را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید.

مراقبت و نگهداري

تغذیه: مقدار توصیه شده روزانه بین یک‌چهارم تا نصف پیمانه غذای خشک باکیفیت است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید. بعضی مالتیزها دستگاه گوارش حساسی دارند و ک‌تر غذا می‌خورند و عموماً ناخنک می‌زنند. وجود مشکلات لثه و دندان می‌تواند سبب بروز بی‌اشتهایی شود. اگر مالتیز شما علاقه و رغبتی به خوردن نشان نمی‌دهد، حتماً او را پیش دامپزشک ببرید.

محل نگه‌داری: مالتیز از یک پیاده‌روی معمولی یا بازی کردن بیرون خانه لذت می‌برد. آنها در بزرگسالی هم بازیگوشی خود را حفظ می‌کنند. به این دلیل که مالتیزها داخل خانه فعالیت کافی را دارند و نیاز شدیدی به فعالیت بدنی ندارند، حتماً لازم نیست که برای ورزش، بیرون از خانه برده شوند. به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی، تا 8 ماهگی صبر کنید تا مالتیز شما کاملاً بالغ شود و استخوان‌هایش شکل بگیرد و سپس او را با مشورت دامپزشک برای ورزش کردن بیرون از فضای محصور خانه و حیاط ببرید. مالتیزها قطعاً نژادی برای داخل خانه هستند و گرما یا سرمای شدید را تحمل نمی‌کنند.

نظافت: پوشش مالتیز خود را به‌صورت روزانه برس بکشید؛ این کار را خیلی آرام و با ملایمت انجام دهید. نظافت روزانه‌ی موها مانع از گره خوردن آنها می‌شود. اگر موها در هم گره خوردند، سعی کنید به‌آرامی گره را از بین ببرید و سپس با استفاده دندانه‌های برس، موهای سست را جدا کنید. هیچ‌گاه تلاش نکنید که کل گره را به یک‌باره از پوست مالتیز درآورید. حتماً قبل از حمام کردن مطمئن شوید که تمام گره‌ها را از بین برده‌اید؛ زیرا که با خیس شدن این گره‌ها محکم‌تر خواهند شد. گوش‌ها را حداقل هفته‌ای یک‌بار چک کنید و درصورت بد بو بودن و یا نشانی از حساسیت به دامپزشک مراجعه کنید. درون گوش‌های مالتیز هم مو رشد می‌کند که باید از آرایشگرش بخواهید تا آنها را کوتاه کند و یا به خودتان آموزش دهد که چگونه این موها را حذف کنید. ناخن‌ها را ماهی یک یا دو بار کوتاه کنید، اگر به‌طور طبیعی نیفتاده باشند. اگر صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن سگ روی زمین می‌شنوید، وقت آن است که ناخن‌ها کوتاه شوند. ناخن‌ها دارای رگ خونی هستند؛ اگر تجربه‌ی کافی ندارید از یک دامپزشک کمک بگیرید. درصورت بریدن رگ و خون‌ریزی، دفعات بعد که سگ شما ناخن‌گیر را ببیند از آن فرار کرده و با شما همکاری نخواهد کرد. چشم‌ها و صورت مالتیز از اهمیت بالایی برخوردارند. از حدود 4 ماهگی ترشحات چشم شروع می‌شود. این ترشحات روی صورت می‌آیند و چرک می‌کنند. برای جلوگیری از این امر که باعث عفونت و آسیب به چشم می‌شود، چشم‌ها را روزانه با آب گرم بشویید تا چرکی باقی نماند و موهای صورت مالتیز را پس از هر وعده غذایی تمیز کنید، به سگ خود آموزش دهید تا از ظرف آبش، آب بنوشد و آب‌معدنی در اختیار او قرار ندهید که باعث افزایش ترشحات خواهد شد، ظرف غذا از جنس استیل، شیشه‌ای و یا سرامیک باشد و پلاستیکی نباشد و بین وعده‌های غذایی ظرف غذا را تمیز کنید. هفته‌ای دو یا سه بار دندان‌های سگ را مسواک بزنید تا باکتری و اجسام خارجی رسوب نکنند؛ برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و بوی بد دهان می‌توانید این کار را هر روز انجام دهید. اگر متوجه شدید که بینی مالتیز شما در حال تغییر رنگ از سیاه به صورتی است، به‌دلیل عدم دریافت کافی نور خورشید است. او را در یک روز آفتابی بیرون از خانه ببرید.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به‌موقع و سریع از آن‌ها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بيماري‌ها

نکات مثبت

  •  عموماً نژادی مناسب برای افرادی که آلرژی دارند.
  •  می‌توانند یاد بگیرند که روی روزنامه دستشویی کنند.
  •  سگ‌هایی همراه هستند که در دامان شما آرام می‌گیرند.

نکات منفی

  •  نیاز به نظافت مداوم پوشش بدن و بهداشت دهان دارند.
  •  تمایل خودسرانه‌ای دارند که می‌توانند تهاجمی یا تدافعی رفتار کنند.
  •  هوای سرد را به خوبی تحمل نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *