مین‌کون

نژاد مین‌کون که در گذشته به‌عنوان موش‌گیر، گربه‌ی مزرعه و حتی گربه‌ی سفر با کشتی بودند. حداقل در اوایل قرن نوزدهم این‌طور بوده است. اولین نکته‌ای که در مورد مین‌کون جلب نظر می‌کند اندازه‌ی خیلی بزرگ آنهاست. در واقع رکورد بزرگ‌ترین گربه‌ی خانگی دنیا در اختیار یک مین‌کون است با اندازه‌ای بیشتر از 120 سانتی‌متر. به غول‌های مهربان معروف هستند. ولی نکات دیگری جز اندازه بزرگشان وجود دارد. آنها بدون اینکه خیلی نیازمند بقیه باشند، مهربانند. نسبت به شرایط انعطاف‌پذیرند و روحیه شکار خود را نیز حفظ کرده‌اند. اگر می‌توانید این حجم بزرگ از یک گربه را تحت کنترل داشته باشید، مین‌کون می‌تواند یک عضو جدید برای خانواده شما باشد.

خصوصیات شخصیتی مین کون ها

 مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

 پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

 تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

 دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

 رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

 راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

 هوش مین کون ها 

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

 پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

9-15 سال

وزن

4-8 کیلوگرم

اندازه

0/7-1 متر

خاستگاه

مین، آمریکا

تاریخچه

مین‌کون همان‌طور که از اسمش پیداست، از مین می‌آیند. مین‌کون‌ها نژادی طبیعی هستند، البته اطلاعات زیادی از تاریخچه‌ی آنان در دسترس نیست. برخی می‌گویند که وایکینگ‌ها آنها را به شمال آمریکا آورده‌اند. با این‌ حال آنچه امروزه به‌عنوان نظریه‌ی کلی و قابل قبول درباره‌ی پیشینه و اصالت این گربه شناخته می‌شود، این است که مین‌کون گربه‌ای دورگه و حاصل آمیزش گربه‌ی اهلی موکوتاه و گربه‌ی خارجی موبلندی است که تاجران انگلیسی یا اسکاندیناوی در قرن یازده آنها را آورده‌اند. و مطمئناً حاصل آمیزش گربه با یک راکون نیست؛ حتی اگر پوشش قهوه‌ای موج‌دار و دم حلقه‌دار آنها چنین آمیزش غیرممکنی را نشان دهد. البته که شباهت آخر اسم راکون و مین‌کون به‌خاطر همین شباهت ظاهری است. در سال 1895 یک مین‌کون ماده به عنوان بهترین گربه در یک نمایش گربه‌ها انتخاب شد. ظهور و هجوم گربه‌ی دل‌ربای پرشین و همچنین گربه‌ی سیامیز عجیب و غریب به آمریکا از شهرت و محبوبیت مین‌کون‌ها کاست. از سال 1960 به بعد وضعیت برای آنها بهتر شد و اکنون این گربه‌ها جزو محبوب‌ترین گربه‌ها در سرتاسر جهان هستند.

ویژگی‌ها

ظاهری: وزن این گربه‌ها بین 4 تا 8 کیلوگرم است. طول بدن آنها بدون در نظر گرفتن اندازه‌ی دم، بین 100 تا 125 سانتی‌متر هم می‌رسد. مین‌کون‌ها بین 9 تا 15 سال عمر می‌کنند. نژاد مین‌کون یک گربه بزرگ با بدنی تنومند است. پوشش بدن نرم و بلند است که مشخص می‌کند این گربه می‌تواند تمام روز به شکار موش‌ها در هر نوع آب‌وهوایی بپردازد. در واقع این پوشش بیشتر برای کار در همان هوای خشن منطقه مین است. این استانداردهای بدنی نشان‌دهنده‌ی یادگاری از اجدادشان است. پاهای گربه طول متوسطی دارند و به پنجه‌های بزرگ و گرد ختم می‌شوند. پنجه‌ها کاملاً با مو پوشیده شده‌اند و در زمستان همچون کفش‌های برفی عمل می‌کنند. آن‌قدری که مین‌کون‌ها به رنگ قهوه‌ای موج‌دار دیده می‌شوند، مردم فراموش می‌کنند که این گربه‌ها می‌توانند رنگ‌های متفاوتی داشته باشند از جمله ترکیبی از رنگ‌های سفید با خطوط مشکی و قرمز موج‌دار و یا خطوط دو رنگ. حتی رنگ‌های یک‌دست سیاه و سفید و قرمز. پوشش ضخیم مین‌کون‌ها، در ناحیه کتف کوتاه‌تر ولی در نواحی شکم و پاها بلندتر است. با یک یقه در ناحیه گردن و دمی پر از مو. از خصوصیات دیگر می‌توان به سری نیمه پهن که طولش از عرض آن بیشتر است و یک پوزه مربعی شکل اشاره کرد. آنها گوش‌های بزرگ و پر از مویی دارند که در قاعده پهن هستند. چشم‌های بزرگ و درخشان در رنگ‌های سبز، طلایی، سبز-طلایی و یا مسی دیده می‌شوند. مین‌کون‌های سفید و دو رنگ ممکن است دارای چشم‌های آبی و یا دو رنگ باشند.

اخلاقی: مین‌کون گربه‌ای خون‌گرم و مهربان است که با انواع و اقسام سبک‌های زندگی و شخصیت‌ها تطابق می‌یابد. آنها دوست دارند که همراه انسان‌ها باشند و آنها را در سرتاسر خانه تعقیب می‌کنند ولی بدین معنا نیست که محتاج و وابسته انسان شوند. اگر مستقیم به آنها محبت کنید و توجه داشته باشید، بسیار خوشحال می‌شوند ولی اگر سرتان شلوغ باشد و به انجام کار دیگری مشغول شوید، از اینکه بنشینند و فقط شما را نظارت کنند هم لذت می‌برند. به‌طور مثال اگر در خانه را روی آنها ببندید؛ تنها کاری که می‌کنند صبر کردن با حوصله است تا اینکه متوجه نبود آن‌ها شوید و بگذارید که گربه وارد خانه شود. اصولاً گربه‌ای نیستند که در آغوش شما لم بدهند ولی بودن در کنارتان را دوست دارند. مین‌کون‌ها روحیه‌ی بازی کردنی را که در کودکی داشته‌اند، با خود به بزرگسالی هم می‌آورند. جایی که حتی نرها مستعد رفتارهای ابلهانه‌ی بیشتر هستند، در حالی که ماده‌ها با وقار بیشتری رفتار می‌کنند. پرسروصدا نیستند و خواسته‌ی خود را با صدایی لطیف و نازک بیان می‌کنند.

توانایی‌ انها : مین‌کون‌ها قابلیت موش‌گیری خود را از اجدادشان حفظ کرده‌اند. هیچ جونده‌ای در خانه نمی‌تواند از دست آنها در امان باشد. حتی اگر موشی در خانه یافت نشد، این گربه‌ها مهارت خود را از طریق دنبال کردن وسایل متحرک و اسباب‌بازی‌ها به نمایش می‌گذارند. از لحاظ بالارفتن از درخت همانند دیگر گربه‌ها این کار را خوب انجام می‌دهند ولی ترجیحشان این است که روی زمین بمانند؛ جایی که مهارتشان زبان‌زد است. آنها بسیار باهوشند و با خوشحالی حقه‌ها را می‌آموزند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: گربه‌هایی بسیار عالی برای خانواده‌هایی با فرزند و یا یک سگ گربه‌دوست هستند. از مورد محبت واقع شدن توسط کودکان لذت می‌برند و چه بهتر که مؤدبانه و با احترام با گربه برخورد کنند. آنها حتی از اینکه عروسک بچه‌ها باشند تا لباسی تنش کنند، ناراحت نمی‌شوند. از زندگی با یک سگ بی‌آزار و دوست نسبت به گربه‌ها نیز خوشحال می‌شوند و این به‌خاطر مزاج مهربانانه‌ی آنهاست. ولی توجه داشته باشید که حیوانات خود را با آرامش و در یک شرایط کنترل شده به هم معرفی کنید تا به یكدیگر عادت کنند.

مراقبت و نگهداري

تغذیه: مین‌کون‌ها هیچ تغذیه‌ی خاصی فرای دیگر گربه‌ها و متفاوت با آنها نیاز ندارند. تحقیقات نشان داده است که دادن غذای خشک یا غیرخشک به‌صورت سلیقه‌ای است و خیلی تفاوتی ندارند ولی ترکیبی از این دو می‌تواند بهترین گزینه باشد. از آن جایی که این گربه‌ها خیلی دیر به بلوغ می‌رسند، حدوداً تا 9 ماهگی باید رژیم بچگی آنها حفظ شود. به یاد داشته باشید که چاقی از عمر گربه‌ی شما می‌کاهد. راجع به تغذیه و غذایی که به گربه‌ی خود می‌دهید با دامپزشک مشورت کنید.

امكانات: یک گربه‌ی نژاد مین‌کون عاشق بازی رفتن و آوردن است. اسباب‌بازی او را پرتاب کنید تا به‌سرعت آن را برای شما پس بیاورد. این کار را با یک توپ کوچک هم می‌توانید انجام دهید، یا حتی یک تکه کاغذ مچاله شده. پازل‌ها و کارهایی که مغز آنها را به چالش بکشد را دوست دارند.

نظافت: علی‌رغم پوشش موی بلند بدن مین‌کون، این پوشش تار و پود ابریشمی و نرمی دارد. به‌آسانی زبر نمی‌شود و گره نمی‌خورد به شرط آنکه از آن مراقبت کنید. برس کشیدن هفته‌ای دو بار با یک برس استیل ضد زنگ برای از بین بردن موهای مرده، حذف پشم‌های زیرین و جلوگیری از گره خوردن لازم و کافی است. به‌آرامی این کار را انجام دهید، مخصوصاً در ناحیه شکم و دم. درست است که مین‌کون یک گربه‌ی صبور است ولی به هیچ وجه دوست ندارد موهایش کشیده شود؛ همان‌طور که خود شما دوست ندارید. دمشان را چک کنید و اگر مدفوع به آن چسبیده بود با یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید. حمام کردن می‌تواند چند هفته یا حتی چند ماه یک بار لازم شود. اگر موها چرب بودند و به‌صورت ریش‌ریش و جدا از هم درآمده‌اند، زمان استحمام گربه فرا رسیده است. دندان‌های گربه خود را مسواک بزنید. بهتر است این کار را هر روز انجام دهید ولی حداقل بهداشت دندان را هفته‌ای یک‌بار داشته باشید. ناخن‌های گربه را هر دو هفته یک بار کوتاه کنید. گوشه‌های چشم را با یک دستمال مرطوب و نرم پاک کنید تا از هر آلودگی و چرکی به دور باشد. برای هر چشم از تکه‌ی جداگانه‌ای استفاده کنید تا از انتقال عفونت جلوگیری شود. گوش‌ها را هفتگی چک کنید. در صورت مشاهده‌ی آلودگی با یک پارچه تمیز و نرم که آغشته به آب و سرکه سیب است، گوش را تمیز کنید. از استفاده از اسفنج‌ها و گوش‌پاک‌کن‌ها به‌شدت بپرهیزید زیرا ممکن است باعث آسیب به ساختار داخلی گوش شود. سینی ادرار یا خاک گربه را تمیز نگه دارید؛ در غیر این صورت، گربه کار خود را جای دیگری از خانه انجام می‌دهد.

بیماری‌ها: به‌طورکلی مین‌کون نژادی سالم است که با شرایط آب‌وهوایی سازگار است. اما هر دو نژاد خالص و میکس مستعد بیماری‌هایی هستند از جمله بیماری دیسپلازی لگن. این بیماری، ژنتیکی و ارثی بوده که بر نورون‌های ستون فقرات اثر منفی دارد و باعث فلجی هم میشود. دیگر بیماری‌های مربوط به نژاد مین‌کون:

  • تحلیل نخاعی-عضله‌ای
  • بزرگ شدن غیر طبیعی ماهیچه قلب
  • تشکیل کیست کلیوی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *