پاگ

پاگ‌ها را اين‌گونه ميشناسند: مقدار زیادی سگ در فضایی کوچک. این سگ‌ها به عنوان دلقک دنیای گوشت‌خواران شناخته میشوند یک حس شوخ‌طبعی زیادی دارند و تمایل دارند آن‌ را به نمایش بگذارند. پاگ در اصل برای بودن با انسان پرورش و تکامل یافته است. آنها به شدت حساس اند، ولی به هر حال یک حیوان‌ خانگی مناسب برای آپارتمان ها هستند و تنها ماندن در خانه را برای ساعات طولانی اصلا دوست ندارند. پاگ‌ها یک نیمه‌ی سرسخت و لجباز هم دارند که این موضوع کار را برای آموزش آنها سخت میکند. این نژاد بازی گوش و مهربان است که حتی برای افراد بی‌تجربه هم انتخاب خوبی هست . اگر به‌دنبال یک رفیق دوست‌داشتنی می‌گردید که سخت‌گیر نباشد، این نژاد برای شما مناسب است.

سازش

 سازش با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کاران

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ تر هست . آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگهداری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب برای زندگی شما باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما صدمه پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما صدمه پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

رفاقت

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که سگ دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که سگ دوستدار بچه را می‌سازند. شاید از اینکه چه نژادی در آن لیست قرار دارد شگفت زده شوید: بوکسورهای سرسخت، مانند Staffordshire Terriers (پیت بول) با کودکان خوب هستند. سگ‌های کوچک، ظریف و گازگیر بالقوه مانند چیوهوها همیشه دوستدار خانواده نیستند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی درخواست می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن پاگ

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12-15 سال

وزن

6-8 كيلوگرم

اندازه

25-35 سانتي‌متر

گروه نژادی

همراه

تاريخچه

پاگ‌ها اولین‌بار در چین دیده شده‌اند و قدمت آنها به سلسله‌ی هان برمی‌گردد. افسانه‌های چینی بیان دارند که چروک‌های روی صورت پاگ باعث خوش‌شانسی می‌شوند. بعضی می‌گویند که این چروک‌ها به شکل کلمه‌ی شاهزاده به زبان چینی درآمده‌اند. این نژاد بعدها در ژاپن و بعد در اروپا ظاهر شد. اولین پاگ توسط تاجران هلندی وارد اروپا شد و آن‌ را Mopshond  نامیدند. این سگ به‌سرعت مورد استقبال خانواده‌‌های سلطنتی اروپا قرار گرفت و حتی در تاریخ بسیاری از این خانواده‌ها نقش داشت. این سگ محبوب در کشورهای مختلف اروپا با نام‌های مختلف شناخته می‌شد برای مثال در فرانسه با نام carlin، در اسپانیا dogullo، در آلمان mops و در ایتالیا caganlino شناخته می‌شد. در دهه‌ی 1800 سگ‌های پاگ به عنوان یک نژاد به رسمیت شناخته شدند. این سگ‌‌ها در دوره‌ی ملکه ویکتوریا بسیار محبوب شدند و در بسیاری از نقاشی‌‌ها، مجسمه‌‌‌ها و کارت پستال‌ها به نمایش درآمدند.

ويژگي‌ها

ظاهری: پاگ‌ها بدنی مکعبی شکل و عضلانی دارند که معمولاً وزنشان بیشتر از 9 کیلوگرم نمی‌شود و به رنگ‌های نخودی، سیاه، نقره‌ای، قهوه‌ای و طلایی یافت می‌شوند. صورت این سگ‌ها دارای چین‌های عمیقی می‌باشد؛ که همان‌طور که اشاره شد در افسانه‌های چینی نماد خوش‌شانسی بوده است. گوش‌ آنها مخملی و به‌شکل گلبرگ رُز است. اکثراً دارای خال بر روی گونه‌هايشان هستند. چشم‌های تیره، براق و برآمده و دم کوتاه فر خورده دارند. با صورت گرد و مسطح، پر از چین‌های عمیق و چشمان درشت و سیاه، احتمالاً هنگام نگاه کردن به پاگ به خنده بیفتید. همه‌ی پاگ‌ها پوزه‌ای کوتاه، مسطح و سیاه دارند. پوشش بدن دولایه و موهای بدن آنها کوتاه است اما با این‌حال ریزش زیادی دارد بنابراین بهتر است که جاروبرقی با کیفیت برای نگه‌داری آنها داشته باشید.

اخلاقی: آنها تمایل زیادی به بی‌تحرکی دارند و دوست دارند هنگام دیدن فیلم یا مطالعه‌ی کتاب در دامان شما بنشینند. ولی بدین معنا نیست که دوست ندارند فعالیتی داشته باشند؛ آنها بازیگوش اند و از اینکه شما را با حرکات احمقانه‌ی خود بخندانند، لذت می‌برند. خلق‌وخوی این سگ‌ها تحت تاثیر عوامل مختلفی است. وراثت، آموزش و جامعه‌پذیری از این عوامل می‌باشند. توله‌های با خلق‌و‌خوی خوب، کنجکاو و بازیگوش هستند و تمایل زیادی به نزدیک شدن به انسان‌ها دارند و دوست دارند توسط آنها نگهداری شوند. برای اجتماعی شدن این سگ‌ها سعی کنید آنها را در معرض تجربیات، افراد و مناظر جدید و مختلف قرار دهید. بردن او به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌های مخصوص سگ‌ها و دید و بازدیدها کمک می‌کند تا او بتواند مهارت‌های اجتماعی خود را ارتقا دهد.

توانایی‌ها: پاگ شخصیتی شاد، مهربان، وفادار، جذاب و بازیگوش دارد. او بسیار باهوش است، با این حال به‌دلیل خودسر بودنش می‌تواند شما را در آموزش به چالش بکشد. این سگ‌ها به‌دلیل کوچک و ساکت بودنشان برای ساکنین آپارتمان گزینه‌ی خوبی هستند. آنها همه جا دنبال شما راه می‌روند و در اولین فرصت سعی می‌کنند به آغوش شما بیایند. آنها هنگام خواب خر و پف بلندی دارند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: پاگ عاشق کودکان است. با وجود جثه‌ی کوچکی که دارد، مثل خیلی از سگ‌های عروسکی ظریف نیست و انتخاب خوبی برای خانواده‌هایی با فرزند کوچک است. اما اگر فرزندان شما انتظار سگی را داشته باشند که مدام فعالیت کند و در خانه دنبال توپ بدود، پاگ آنها را ناامید خواهد کرد. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه پاگ را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید. اگر از تولگی پاگ را به‌خوبی آموزش دهید و اجتماعی کنید، می‌تواند با دیگر سگ‌ها، گربه‌ها و پت‌هایی مثل خرگوش هم کنار بیاید. آنها سگ‌های هم‌نژاد خود را دوست دارند و از بودن در جمع دیگر پاگ‌ها لذت می‌برند.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: مقدار توصیه شده روزانه بین نصف تا یک پیمانه غذای خشک باکیفیت است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. زمانی‌که عشق اول پاگ‌ها صاحبان خود و انسان‌ها هستند، غذا بدون شک در رتبه‌ی دوم قرار می‌گیرد. آن‌ها عاشق اینند که بخورند، بخورند و باز هم بخورند. برای همین این نژاد کاملاً مستعد چاقی است و باید حجم غذایی او را کنترل کنید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید.

محل نگه‌داری: با اینکه پاگ یک سگ بازیگوش و بدون قاعده و قانون خاصی است، اما نیاز به مراقبت و نگه‌داری زیادی نمی‌خواهد؛ به‌همین دلیل این نژاد برای افراد مسن‌تر، سگی مناسب است. به‌دلیل تنبلی و کمبود فعالیت، آنها مناسب برای آپارتمان‌ها و فضاهای کوچک هستند. به دلیل پوزه‌ی کوتاه نسبت به گرما و رطوبت حساسند و اگر در مناطق گرم زندگی می‌کنید، نباید اجازه دهید که پاگ شما مدت زمان زیادی را بیرون از خانه باشد.

نظافت: برس کشیدن و حمام کردن به‌صورت مرتب، موریزی را به حداقل می‌رساند. استحمام ماهی یک‌بار باید کافی باشد، علی‌رغم اینکه برخی صاحبان، پاگ خود را در بازه‌ی کمتری به حمام می‌برند. به‌دلیل جثه‌ی کوچک، حمام حیوان کاری نسبتاً آسان است. گرفتن ناخن‌ها به‌صورت مداوم، کاری ضروری است؛ چون ناخن‌های پاگ‌ همانند نژادهای فعال و آنهایی که برای فعالیت بیرون ازخانه می‌روند، خودبه‌خود نمی‌افتد و باید آنها را با ناخن‌گیر کوتاه کرد. هر چند هفته یک‌بار گوش‌ها را چک کنید. به‌دلیل داشتن چشمان برآمده، چشم آنها در معرض خطر قرار دارد. اطراف چشم‌ها را باید به‌طور منظم با یک دستمال نم‌دار تمیز کنید تا ترشحات چشمی باقی نماند. چروک‌های صورتشان محل مناسبی جهت رشد قارچ‌های پوستی و انگل‌های خارجی است؛ از این‌رو باید توجه ویژه‌ای به چروک‌های صورت داشته باشید و به‌صورت مداوم، آنها را با دستمال نم دار تمیز و سپس خشک کنید. مثل خیلی از نژادهای کوچک دیگر پاگ‌ها در معرض بیماری‌های لثه هستند؛ با مسواک زدن مداوم و اصولی، خطر این بیماری‌ها را کاهش دهید.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به‌موقع و سریع از آنها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بی اندیشید.

يبماري‌ها

 • صرع
 • انسفالیت پاگ
 • تخریب اعصاب
 • خشکی چشم
 • زخم قرنیه
 • مشکلات چشم
 • آلرژی
 • عفونت استاف
 • عفونت مخمر
 • دمودیکوزیس
 • دررفتگی کشکک
 • لِگ کالو پرتس
 • Hip dysplasia
 • Vaccination sensivity Cheyletiella dermatitis

نکات مثبت

 •  معمولاً پارس نمی‌کنند.
 •  جثه‌ای کوچک اما تنومند دارند.

نکات منفی

 •  چین‌وچروک‌های صورت باید به‌طور مرتب تمیز و خشک شوند.
 •  خرناس می‌کشند و انواع و اقسام صداها را با بینی خود تولید می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *