یورکشایر تریر (Yorkshire Terrier)

از نظر اندازه کوچک اما از نظر شخصیتی بزرگ، یورکشایر تریر یک همدم حساس اما دوست‌داشتنی را می‌سازد. محبوب‌ترین نژاد سگ اسباب‌بازی در ایالات‌متحده، یورکشایر (یورکی) با صمیمیت نسبت به صاحبان خود، ظاهر زیبا و مناسب بودن برای فضای آپارتمانی، طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده‌ است. با وجود اینکه یورکشایر برای زندگی آپارتمانی مناسب است، این قابلیت را دارد که پر سر و صدا باشد؛ این موضوع می‌تواند برای همسایگان آزاردهنده باشد. یورکی‌ها نیاز به مراقبت و نظافت تقریباً زیادی هم دارند، مخصوصاً مراقبت‌های دندانی. نژادی بازیگوش که می‌تواند هنگام بازی با کودکان آسیب ببیند. اگر بتوانید مقادیر زیادی عشق، توجه، مراقبت و زمان بازی در اختیار یورکشایر قرار دهید، آن‌گاه یک سگ دوست‌داشتنی و شایان ستایش خواهید داشت که همچون سایه‌تان به شما خواهد چسبید..

 

تاريخچه

در زمان انقلاب صنعتی، کارگران اسکاتلندی برای کار به منطقه‌ی یورکشایر انگلیس آمدند. همراه با خود سگی به نام Clydesdale Terrier یا Paisley Terrier آوردند که از یورکشایر تریر امروزی بسیار بزرگ‌تر بودند. این سگ‌ها برای گرفتن موش به‌کار گرفته می‌شدند. احتمالاً سگ‌های اسکاتلندی با تریرهای دیگر کراس شده تا یورکی امروزی به‌وجود بیاید. از جمله سگ‌ها در تکامل یورکشایر تریر شاید بتوان به اسکای تریر، سیاه انگلیسی، تریر قهوه‌ای و حتی واترساید تریر اشاره کرد. در سال 1865 سگی به نام هادرسفیلد بن به دنیا آمد که پدر یورکشایر امروزی نامیده می‌شود. در سال 1870 این نژاد به خاطر سیر تکاملیش در منطقه‌ی یورکشایر نام امروزیش را دریافت کرد. اولین ثبت این نژاد در ایالات متحده در سال 1872 بود. از سال 1878 این سگ‌ها به مسابقات نمایشی در آمریکا راه یافتند.

ويژگي‌ها

ظاهری: این نژاد با ظاهر جذابش هر کجا برود، به‌طور قطع و یقین توجه‌ها را به خود جلب خواهد کرد. پوشش یورکشایر تریر بلند، ابریشمی و کاملاً صاف بدون هیچ موجی روی موهاست. سگ‌های نمایشی موهای بلندی دارند که تا روی زمین کشیده شده‌اند. یورکی‌ها یک لایه مو دارند و کم مو می‌ریزند. توله‌ها سیاه به دنیا می‌آیند، با رنگ آبی و قهوه‌ای که به مرور معمولاً بعد از یک سالگی تکامل خواهند یافت. توله‌هایی که قبل از یک سالگی شروع به روشن شدن می‌کنند، معمولاً به رنگ خاکستری درمی‌آیند. موها از پشت سر تا انتهای دم به رنگ آبی تیره دیده می‌شود که در مقابل نور خورشید به علت درخشندگی روشن‌تر دیده خواهد شد. سر دارای موهای طلایی و قهوه‌ای است که این موها در ریشه تیره‌تر هستند. موهای ناحیه‌ی پوزه و قاعده‌ی گوش کمی تیره‌تر هستند. رنگ قهوه‌ای که در ناحیه صورت دیده می‌شود، از گوش‌ها عقب‌تر نمی‌رود و با رنگ سیاه مخلوط نشده. یورکشایر تریر دارای پاهای قهوه‌ای است که باز هم این رنگ از ناحیه شانه و ران فراتر نمی‌رود. نکته‌ی جالب در مورد این نژاد تغییر رنگ و روشن‌تر شدن موها در طی زمان است. به‌دلیل ترشحات هورمونی هرچه سن یورکی بالاتر می‌رود، رنگ موها روشن‌تر مي‌‌شود. ماده‌ها در فصول گرم روشن‌تر می‌شوند و سپس با پایان این فصل‌ها دوباره رنگ تیره‌ی خود را باز می‌یابند.

اخلاقی: شخصیت این نژاد باعث عزیز شدن او در خانه می‌شود. سگی که همواره به دنبال ماجراجویی و گاهی اوقات دردسر می‌گردد. باهوش و خاطرجمع، یورکشایر تریر ترکیبی از اندازه‌ی کوچک و روحیه‌ی ماجراجویانه و دلیر یک تریر است. این نژاد طیف وسیعی از شخصیت‌ها را به نمایش می‌گذارد. برخی از یورکی‌ها مصمم و بغلی هستند و ترجیح می‌دهند که کل روز را دنبال صاحب خود راه بروند. بعضی از آنها مستقل، آزادتر و بدجنس هستند. محدودیت‌هایی را تعیین کنید تا یورکی شما یک همراه عالی باشد، اما مراقب باشید که او را لوس بار نیاورید. از زمان تولگی، آموزش را شروع کنید؛ با این کار شانس بیشتری برای کسب موفقیت در تربیت سگ خود خواهید داشت. اگر به آنها اجازه دهید مسیر خود را بروند و عادات خود را بروز دهند و سپس سعی کنید عادات بد را اصلاح کنید، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: یورکشایر تریر با صاحب خود مهربان است، همان انتظاری که از یک سگ خانواده داریم. ولی با توجه به خوی تریری آنها گاهی اوقات نسبت به غریبه‌ها محتاط می‌شوند و شروع به پارس می‌کنند. برای جلوگیری از شکایت همسایه‌ها باید این پارس کردن را کنترل کنید. با وجود این، یورکی‌ها نیمه‌ی لطیفی هم دارند. آنها نیاز به توجه دارند و تحمل ساعات زیاد تنها بودن در خانه را ندارند. خیلی نباید یورکشایر خود را لوس بار آورید، او حتی می‌تواند احساسات شما را خیلی سریع درک کند و اگر به این فکر کنید که دنیا مکانی خطرناک برای اوست، ممکن است حتی دچار اختلالات عصبی شود.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: یورکی اصلاً مناسب برای خانواده‌هایي با فرزند کوچک نیست. یک کودک می‌تواند به‌راحتی به یورکشایر آسیب برساند؛ با انداختن آن، گذاشتن پا روی سگ یا محکم گرفتن سگ. این نژاد برای خانواده‌هایی با فرزندان بزرگ‌تر و بزرگسالان پیشنهاد شده که نحوه‌ی برخورد و مراقبت از او را بلدند. یورکشایرها می‌توانند با بقیه‌ی حیوانات از جمله گربه‌ها کنار بیایند اگر که از تولگی با هم بزرگ شده باشند. آنها به جثه‌ی کوچک خود در برابر بقیه‌ی نژادها توجهی ندارند، دنبال سگ‌های بزرگ‌تر می‌کنند و حتی ممکن است رفتار تهاجمی نسبت به سگ‌های غریبه نشان دهند؛ به‌همین‌خاطر در حضور یک سگ بزرگ‌تر باید به‌شدت مراقب او باشید. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه یورکشایر تریر را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یک‌دیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: مقدار توصیه شده روزانه بین نصف تا سه‌چهارم پیمانه غذای خشک باکیفیت است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید. بعضی یورکشایرها ممکن است سیستم گوارشی حساسی داشته باشند. وجود مشکلات لثه و دندان می‌تواند سبب بروز بی‌اشتهایی شود. درصورت بروز مشکل هنگام غذا خوردن و یا بعد از آن، سگ خود را به دامپزشکی ببرید.

محل نگه‌داری: یورکشایر تریر از پیاده‌روی با شما و یا بازی کردن در خارج از خانه لذت می‌برد، اما از آنجا که در داخل خانه بسیار فعال هستند، نیاز مبرمی به فعالیت و ورزش در فضای باز ندارند. به‌طور کلی، یورکی‌ها به آموزش علاقه‌مند هستند، به‌ویژه اگر توجه آن‌ها را با جایزه و تشویقی جلب کنید. با این حال، آنها می‌توانند هنگام آموزش محل دستشویی خود سرسخت باشند. از تولگی آنها را به بیرون از خانه عادت دهید و پشتکار لازم را داشته باشید تا یک سگ فرمان‌بردار و عالی همراه شما باشد. آنها به‌طور قطع نژادی برای داخل خانه هستند و گرما و سرمای شدید را تحمل نمی‌کنند. نسبت به هوای سرد حساس‌ترند و رطوبت موهایشان را خیلی تحمل نکرده و سریع سرما می‌خورند. یورکی‌ها عاشق اسباب‌بازی‌هایی هستند که صدا می‌دهند، اما مهم است که هر چند روز یک بار اسباب‌بازی را چک کنید تا مطمئن شوید که آنها را نجویده و باز نکرده باشد. این نژاد علاقه‌ی زیادی به بازگرداندن وسایلی هستند که پرتاب می‌کنید؛ می‌توانید یک توپ مناسب در اندازه‌ای بزرگ‌تر از توپ گلف و کوچک‌تر از توپ تنیس برایشان تدارک ببینید.

نظافت: نظافت موهای یک یورکشایر تریر مو بلند کار راحتی نیست؛ به‌خصوص که موهای نرم و ابریشمی آن مستعد گره خوردن و زبر شدن هستند. حتی اگر موهای سگ خود را دائماً کوتاه می‌کنید و اجازه نمی‌دهید که بلند شوند، لازم است هر روز پوشش یورکی را باآرامی و متانت برس بکشید تا موها در هم گره نخورند. نژادهای کوچک مستعد مشکلات دهان و دندان هستند، یورکی هم از این قاعده مستثنا نیست. حتی دندان‌های شیری هم ممکن است رسوب بگیرند و در سنین پایین بیفتند. دندان‌ها را به‌طور مرتب مسواک بزنید و حداقل سالی یک‌بار با دامپزشک برنامه‌ای دقیق و حرفه‌ای برای بهداشت دهان یورکشایر تریر خود مشخص کنید. گوش‌ها را به‌طور منظم بررسی کنید و اگر مشکوک به عفونت بودید، به دامپزشک مراجعه کنید. موهای داخل مجرای گوش را با انگشت به‌آرامی بیرون بکشید یا از آرایشگر سگ خود بخواهد این کار را انجام دهد. یورکی خود را هر هفته به حمام ببرید. هنگام خشک کردن، اسپری نرم کننده به موهایش بزنید و سپس شانه بکشید. هیچ‌گاه موهای خشک و یا کثیف را شانه نکنید که باعث آسیب جدی به موها خواهد شد. بعد از هر نوبت حمام، ناخن‌ها را کوتاه کنید. اگر صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن سگ روی زمین می‌شنوید، وقت آن است که ناخن‌ها کوتاه شوند. ناخن‌ها دارای رگ خونی هستند؛ اگر تجربه‌ی کافی ندارید از یک دامپزشک کمک بگیرید. در صورت بریدن رگ و خون‌ریزی، دفعات بعد که سگ شما ناخن‌گیر را ببیند از آن فرار کرده و با شما همکاری نخواهد کرد. هنگام نظافت اطراف مخرج سگ را چک کنید و موهای آن ناحیه را کوتاه کنید.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به‌موقع و سریع از آن‌ها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *