باست هوند

نژاد باست‌هوند یک سگ برای شکار موجودات کوچک بود؛ موجوداتی همچون خرگوش. از باست‌هوندها همچنان در برخی مناطق آمریکا برای شکار استفاده می‌شود اما هنگامی که سگ شکارچی نباشند، به عنوان یک سگ خون‌سرد و دوست‌دار کودکان مطرح می‌شوند. انعطاف‌پذیر، مهربان و خون‌سرد، ویژگی‌هایی است که برای باست‌هوند بیان می‌شوند. این نژاد حتی برای کسانی که می‌خواهند تازه وارد دنیای سگ‌ها شوند و اولین تجربه‌ی خود را داشته باشند، مناسب است. با این وجود به‌خاطر داشته باشید که نیازمند مقدار مشخصی فعالیت بدنی و یک رژیم غذایی مناسب هستند، در غیر این‌صورت مستعد اضافه وزن و مشکلات بعدی هستند. اگر سگ خود را فعال نگه دارید، هر چقدر هم که در انجام فعالیت لجباز و معترض باشد؛ باست می‌تواند تبدیل به یک همدم عالی برای سال‌های سال شود.

سازگاری

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که سگ دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که سگ دوستدار بچه را می‌سازند. شاید از اینکه چه نژادی در آن لیست قرار دارد شگفت زده شوید: بوکسورهای سرسخت، مانند Staffordshire Terriers (پیت بول) با کودکان خوب هستند. سگ‌های کوچک، ظریف و گازگیر بالقوه مانند چیوهوها همیشه دوستدار خانواده نیستند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

10-12 سال

وزن

22-30 کیلوگرم

اندازه

35 سانتی‌متر

گروه نژادی

تازي

تاریخچه

کار را به فرانسوی‌ها بسپارید تا چنین نژاد ممتازی تحویلتان دهند. باست‌ها احتمالاً از هابرت‌هوند سرچشمه گرفته‌اند، اجداد بلادهوندهای کنونی. طی یک جهش سگ‌هایی پا کوتاه به وجود آمدند که ابتدا به آنها دورف‌هوند می‌گفتند. اولین اشاره به باست در کتابی متعلق به سال 1585 است. نژاد باست‌ هوند در ابتدا توسط اشراف فرانسه نگه داشته می‌شد و محبوبیت داشت اما پس از انقلاب فرانسه این سگ‌ها به شکارچیان عوام این کشور تبدیل شدند. در سال 1875 برای اولین بار به انگلیس برده شد اما حدود 5 سال طول کشید تا مردم با این نژاد آشنا شوند. حدود اولایل قرن بیستم پای باست‌ها به ایالات متحده هم باز شد. در سال 1928 عکس یک باست‌هوند روی صفحه‌ی اول یک روزنامه قرار گرفت و آن نقطه‌ی مهمی در شروع معروفیت و محبوبیت این سگ‌ها بود.

ویژگی‌ها

ظاهری: کلمه‌ی باست از زبان فرانسوی به معنای کوتاه گرفته شده است. این سگ‌ها بسیار نزدیک به سطح زمین هستند. استخوان‌ها قوی و بدنی عضلانی از آنها یک سگ بزرگ روی پاهایی کوچک ساخته است. باست‌هوند پوششی نرم و کوتاه با شالوده‌ای محکم دارد که برای مراقبت راحت است. بیش‌تر آنها همان کلاسیک سه رنگ هستند. مخلوطی از سیاه، قهوه‌ای و سفید. اما در طرح و رنگ‌های دیگر نیز دیده می‌شوند از جمله قرمز یا لیمویی. این نژاد جمجمه‌ای گرد با پوزه‌ای عمیق دارد. صورتش پر از پوست نرم و کشیده شده است که هنگام دویدن، پوست در ناحیه‌ی ابرو پر از چروک می‌شود. این پوست کشیده و افتاده چهره‌ای ناراحت به سگ داده است. تمام ویژگی‌های ظاهری باست به دلیلی است و برای شکار تطبیق یافته است. پاهای کوچک باعث شده خیلی سریع نباشند و به‌ همین خاطر فرد شکارچی می‌تواند هنگام تعقیب شکار دنبال سگ بدود، دم بلند و برافراشته برای پیدا کردن سگ در میان علف‌های بلند به کار می‌رود. پنجه‌ها بزرگ هستند و پاهای جلویی کمی به سمت بیرون منحرف شده‌اند تا با عرض شانه به تعادل برسند.

اخلاقی: یک سگ با طبیعتی آرام، خون‌سردتر از آن است که بخواهد رفتار تندی از خود نشان دهد. باست‌هوند با همه به‌خوبی کنار می‌آید از جمله کودکان و دیگر حیوانات. تنها چیزی که می‌تواند آرامش سگ را بر هم زند یک نشانه یا بو از شکار است. باست‌هوند در خانه آرام است ولی به‌قدری هوشیار است که بتواند به‌عنوان یک نگهبان عالی نیز عمل کند. مانند همه‌ی سگ‌های نژادهای هوند، باست‌ها می‌توانند هنگام آموزش و تمرین سرسخت باشند ولی به غذاهای خوب پاسخ مثبتی می‌دهند. باست‌ها اجتماعی هستند و اگر در کل روز آنها را تنها بگذارید، باعث ناراحتی‌شان خواهید شد که در این صورت می‌توانند خراب‌کار باشند و یا شروع به زوزه کشیدن کنند؛ یک سگ دیگر می‌تواند هم‌دم خوبی برای او باشد. همانند تمام سگ‌ها، باست‌هوند هم نیاز دارد تا از سنین پایین به انواع حیوانات، افراد، صداها و … عادت کند.

توانایی‌ها: شکارچی‌هایی بسیار توانا هستند که اگر بویی آنها را تحریک کند، مهم نیست تا کجا و با چه شرایطی، آن‌ها به دنبال آن می‌روند. همواره آنها را در کنترل داشته باشید و زمان پیاده‌روی حتماً از قلاده استفاده کنید. با وجود جثه‌ی بزرگ، سگ‌هایی هستند که دوست دارند در دامان شما بنشینند و خود را به‌خوبی در فضاهای کوچک جا می‌کنند. باست‌ها زوزه‌های بلندی می‌کشند که تا فواصل دور هم شنیده می‌شود، این کار را به‌خصوص زمانی انجام می‌دهند که مدت زمانی طولانی تنها مانده باشند. این سگ‌ها از توانایی شنا کردن و پریدن خوبی برخوردار نیستند. هیچ‌گاه اجازه ندهید که از ارتفاع مثلاً از داخل ماشین به پایین بپرند. مواظب باشید که سگتان درون استخر پر از آب نیفتد که دچار مشکل خواهد شد.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: باست‌هوند نژادی است که رابطه‌ی خوبی با کودکان برقرار می‌کند. اما نکاتی در این‌باره وجود دارد. مراقب باشید که هیچ گاه کودک شما سعی نکند به نحوی سوار باست شود و از آن سواری بگیرد. نحوه‌ی رفتار با سگ را به کودک خود آموزش دهید. هرگز یک سگ با کودک را تنها نگذارید و رفتار آنها با یکدیگر را زیر نظر داشته باشید تا رفتارهای نامطلوبی در قبال هم نداشته باشند؛ مثل گاز گرفتن سگ و یا کشیدن دم سگ توسط کودک. باست‌هوند با سگ‌های دیگر به‌خوبی جوش می‌خورد و حتی رفتاری خوبی با گربه‌ها دارد به‌خصوص وقتی که از بچگی با هم بوده باشند.

مراقبت و نگهداری

تغذیه: بین 1.5 تا 2.5 پیمانه در دو وعده برای باست کافی است. این نژاد علاقه‌ی زیادی به خوردن دارد و مستعد چاقی است. غذای او را اندازه بگیرید و در وعده غذایی مشخص جلوی سگ قرار دهید تا بدنش روی فرم بماند. سعی کنید غذای روزانه را به دو الی سه وعده تقسیم کنید و همه‌ی آن ‌را ی‌جا به سگ خود ندهید. این امر از آن جهت ضروری است که باست‌هوندها از تولگی مستعد نفخ هستند. بعد از غذا دادن اجازه دهید سگ استراحت کند و تا یک ساعت بعد مراقب او باشید تا مشکلی برایش پیش نیامده باشد.

محل نگهداری: باست‌ها علاوه بر خوی شکارچی که دارند، مناسب آپارتمان و خانه‌های کوچک هم هستند و داخل خانه به یک سگ تنبل و کم‌تحرک تبدیل می‌شوند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت نگه‌داری در آپارتمان حتماً فضا و زمانی را برای ورزش آنها در نظر بگیرید تا فعالیت بدنی داشته باشند. با این کار از چاق شدن سگ خود جلوگیری می‌کنید. باست‌هوندها نباید در هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد در بیرون از خانه نگه داشته شوند. اگر آنها را برای ورزش بیرون می‌برید، در یک محیط فنس‌دار باشند و یا قلاده‌شان بسته شده باشد تا ناگهان به دنبال چیزی نروند.

نظافت: یکی از دلایل سخت شدن نگه‌داری باست‌ها برای برخی خانواده‌ها و واگذاری آنها، آویزان بودن زیاد آب دهان و ریختن آن روی زمین است. به‌خاطر وجود پوست آویزان اطراف لبشان و ساختار خاص آن، آب دهان آنها روی زمین می‌ریزد. همچنین موقع آب خوردن کمی شلخته هستند و اطراف ظرف را خیس می‌کنند. اگر با این موارد مشکل دارید و نسبت به تمیزی خانه‌ی خود حساس هستید، باست‌هوند نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. همان‌طور که اشاره شد این نژاد مستعد چاقی و نفخ است. در صورت مشاهده نفخ بیش از حد به دامپزشک مراجعه کنید و در صورت اضافه وزن سگ خود، نسبت به میزان فعالیت و غذای آن تجدید نظر داشته باشید. گوش‌ها را به‌طور هفتگی چک کنید تا از بروز عفونت جلوگیری کرده باشید. شاید نیاز باشد که بیش از حد به تمیزی گوش‌ها اهمیت دهید زیرا بلند هستند و تا روی زمین هم می‌رسند، بنابراین بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. دندان‌ها را هفته‌ای دو یا سه بار مسواک بزنید تا جرم نگیرند و روزانه برای جلوگیری از بوی بد دهان و بیماری‌های لثه بهتر است. ناخن‌ها را ماهی یک یا دو بار کوتاه کنید. سعی کنید تا آنها را هفتگی به حمام ببرید.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به‌موقع و سریع از آنها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بیماری‌ها:

 • ولولوس اتساع معده
 • بیماری فون ویلبراند
 • آب سیاه یا گلوکوم
 • آلرژی
 • دررفتگی کشکک زانو سگ
 • Thrombopathia
 • مشکلات پلک و مژه
 • بیماری دیسک‌های بین مهره‌ای
 • عفونت گوش
 • چاقی
 • hip dysplasia (عارضه تشکیل نادرست مفصل رانی-لگنی)
 • چشم گیلاسی

نکات مثبت

 •  شخصیتی ملایم و سرگرم‌کننده
 •  باوفا و جان‌سپار
 •  نژادی مناسب برای خانواده

نکات منفی

 •  می‌توانند لجوج و سرسخت برای آموزش دیدن باشند.
 •  موریزی زیادی دارند.
 •  مستعد عفونت‌های گوش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *