بردر کالی

نژاد بردر کالی برای جمع‌آوری و کنترل گوسفندان در ارتفاعات مرزی بین اسکاتلند و انگلیس گسترش یافت. آنها برای نگاه قوی و شدید خود معروف هستند که به‌وسیله‌ی آن، گله را کنترل می‌کنند. بردر کالی یک سگ با انرژی و استقامت بی‌نهایت و فوق‌العاده مشتاق به کار است. همه‌ی اینها باعث شده که بردر کالی به‌عنوان بهترین سگ گله شناخته شود، این سگ‌ها هنوز هم به‌عنوان نگهبان گوسفندان در مزارع در سرتاسر جهان استفاده می‌شوند. یک سگ بسیار باهوش با قابلیت آموزش‌پذیری بسیار بالا است. بردر کالی حتی در مسابقات مختلف هم مثل میزان اطاعت پذیری، چابکی، گرفتن دیسک و مانند آنها سرآمد هست و نسبت به نژادهای دیگر برتری دارد. می‌توانند همراه بسیار خوبی برای خانواده هم باشند تا وقتی که آنها را از نظر ذهنی و جسمی فعال نگه دارید. همچنین باید انتظار سگی را داشته باشید که هر بار شما را از نظر هوش و زرنگی غافلگیر کند و از شما پیشی بگیرد. اگر سگی مهربان، باهوش و بسیار فعال را می‌پسندید که شما را همواره سرپا و آماده نگه می‌دارد، بردر کالی یک انتخاب عالی است.

سازگاری

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که سگ دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که سگ دوستدار بچه را می‌سازند. شاید از اینکه چه نژادی در آن لیست قرار دارد شگفت زده شوید: بوکسورهای سرسخت، مانند Staffordshire Terriers (پیت بول) با کودکان خوب هستند. سگ‌های کوچک، ظریف و گازگیر بالقوه مانند چیوهوها همیشه دوستدار خانواده نیستند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12-15 سال

وزن

13-20 كيلوگرم

اندازه

40-50 سانتي‌متر

گروه نژادی

سگ گله

تاريخچه

اجداد بردر کالی تقریباً از زمانی دیده شدند که مردم بریتانیا شروع به کمک گرفتن از سگ‌ها برای مراقبت از گله‌های خود کردند. در جایی بین مرزهای انگلیس و اسکاتلند، این سگ گله خیلی زود به یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین دارایی‌های یک گله‌دار تبدیل شد. بهترین سگ‌ها را با یکدیگر آمیزش می‌دادند تا توله‌هایی خوب حاصل شود. با توجه به منطقه‌ای که این نژاد بود، نام‌های متفاوتی به او نسبت می‌دادند که همگی بیانگر سگ نگهبان گوسفندان بود. اسم این نژاد بیانگر اصلیت اسکاتلندی آن است. جایی که collie به معنای سگ گوسفندان، ریشه‌ای اسکاتلندی دارد. در سال 1860 در حین برگزاری یک نمایش برای انتخاب سگ‌های برتر، ملکه ویکتوریا یک بردر کالی را می‌بیند و علاقه‌مند به این نژاد می‌شود. در طول زمان محبوبیت این نژاد افزایش یافته و امروزه به‌عنوان بهترین سگ گله شناخته می‌شود.

ويژگي‌ها

ظاهری: سگ‌های نژاد بردر کالی در نوع پوشش، متفاوت هستند. بعضی پوششی زبر و برخی دیگر پوشش نرمی دارند. هر دو نوع پوشش، دو لایه است با پوشش خارجی زبرتر و پوشش زیرین نرم. موهای پوشش زبر طولی متوسط دارند. در ناحیه پاها، شکم و سینه حالت پرمانند پیدا می‌کنند. در پوشش نرم، موها در سرتاسر بدن کوتاه هستند و شالوده‌‌ای زبرتر دارند. رنگ موهای بردر کالی اصولاً سیاه است با لکه‌های سفید در ناحیه‌ی صورت، گردن، پاها و نوک دم که ممکن است رده‌هایی از قهوه‌ای هم دیده شود. با این وجود این سگ‌ها می‌توانند دو رنگ، سه رنگ و یا یک رنگ باشند که البته بردر کالی یک دست سفید وجود ندارد.

اخلاقی: اگر بخواهیم راحت صحبت کنیم، بردر کالی یک دینام پرتحرک است. شخصیتی گوش‌به‌زنگ، پر از انرژی، سخت‌کوش و بسیار باهوش دارد. این نژاد خیلی سریع یاد می‌گیرد؛ آن‌قدر سریع که ممکن است گاهی اوقات برای شما سخت باشد که او را به چالش بکشید. بردر کالی دوست دارد که مشغول و سرگرم باشد. در حقیقت باید سرش جایی گرم شود وگرنه حوصله‌اش سر می‌رود و شروع به رفتارهای آزاردهنده می‌کند؛ مثل زمین کندن، پارس کردن و یا حتی تعقیب ماشین‌ها. بردر کالی سگی نیست که در کنار شما دراز بکشد و استراحت کند. او مشتاق فعالیت است. به یاد داشته باشید که باید کل روز در حال نگهبانی از گله و جمع کردن گوسفندان باشد. این سگ‌ها همچنین خیلی حساس هستند و هر ایما و اشاره‌ای از سوی صاحب خود را درک کرده و به آن واکنش نشان می‌دهد (حتی اشاره‌ای ریز با ابرو). همان‌طور که احتمالاً متوجه شده‌اید، بردر کالی یک سگ بی‌نقص نیست. می‌تواند بسیار یک دنده و خود مختار باشد. از تولگی، سگ خود را اجتماعی بار بیاورید تا به سگی خجالتی و ترسو تبدیل نشود.

توانایی‌ها:  بردر کالی بهترین سگ برای گله‌داری است. این سگ همانند یک فرد آموزش دیده با مهارت بالایی گوسفندان را جمع می‌کند و همچنین مراقب آنهاست. بسیار سخت‌کوش هستند و این توانایی را دارند که در تمام روز فعالیت کنند و به کار خود مشغول باشند. گاهی اوقات ممکن است حتی روزی بیش از 70 کیلومتر بدوند. نیمه‌ی تاریک این توانایی‌ها زمانی است که بردر کالی به اندازه کافی فعالیت نکند؛ آن‌گاه توانایی خود را در راه‌های دیگری استفاده می‌کنند. اقدام به جمع کردن هر گروهی می‌کنند از جمله کودکان، گربه‌ها، دیگر حیوانات خانگی و حتی ماشین‌ها. بردر کالی اصولاً سگی نیست که پرسه بزند و یا اقدام به فرار کند، اما اگر حوصله‌اش سر برود، از هوش بالای خود استفاده می‌کند و اینجاست که تبدیل به استاد فرار و نقشه‌کشی می‌شود.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: بردر کالی یک سگ خانواده است. رابطه‌ی خوبی با کودکان و سایر حیوانات دارد. ولی ممکن است غریزه‌اش دردسرساز شود و به دنبال کودکان به‌خصوص بچه‌هایی با سن پایین بدود. سعی کند که آنها را به محلی راهنمایی کند. این کار را با گاز گرفتن، تعقیب و پارس کردن انجام می‌دهد. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه بردر کالی را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یكدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید.

مراقبت و نگهداري

تغذیه: میزان غذای روزانه حدود 1.5 تا 2 پیمانه غذای خشک باکیفیت است. این مقدار غذا بهتر است که به دو وعده تقسیم شود. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت، خوش‌فرم نگه دارید.

محل نگه‌داری: بردر کالی به شرایط مختلف عادت می‌کند و با آن‌ کنار می‌آید. اما باید کاملاً غریزه‌ی سگ را ارضا کنید و فعالیت و تمرین ذهنی و جسمی بسیار زیادی را برایش فراهم آورید. بردر کالی یا باید در یک مزرعه باشد و یا اگر در شهر زندگی می‌کنید، فضایی فنس‌دار و امن را برایش در نظر بگیرید تا ورزش کند. اگر که مزرعه ندارید، بهتر است به دنبال یک سگ ورزشی دیگر برای خود باشید.

نظافت: بردر کالی یک نژاد کاملاً آراسته و مرتب نیست که به برس کشیدن بیش از حد احتیاج داشته باشد. برس کشیدن هفته‌ای یک‌بار برای پوشش دو لایه‌ی این نژاد کافی است. درمواقع موریزی تعداد دفعات می‌تواند بیشتر شود (بردر کالی به‌صورت فصلی مو می‌ریزد). استحمام تنها زمانی لازم است که واقعاً سگ به آن نیاز داشته باشد؛ حدود هر 4 ماه یک بار و یا وقتی که سگ به‌شدت کثیف شده و بوی بد می‌دهد. شما باید حداقل دو بار در هفته یا بیشتر دندان‌هاي او را مسواک بزنید. حتی مسواک زدن روزانه توصیه می‌شود زیرا این کار باعث از بین رفتن بوی بد دهان شده و از ابتلا به بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند. اگر لازم بود ناخن‌ها را ماهانه کوتاه کنید و گوش‌ها را هفتگی چک کنید. درصورت وجود آلودگی در گوش، با پارچه‌ای مناسب، آلودگی‌ها را خارج کنید و گوش را تمیز نگه دارید. سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید.

بيماري‌ها

نکات مثبت

  •  باوفا و سخت‌کوشند.
  •  در مسابقه‌های ورزشی به خوبی عمل می‌کنند.
  •  به شدت باهوش و آموزش‌پذیرند.

نکات منفی

  •  اگر که به میزان کافی ورزش و تحرک نداشته باشند،می‌توانند خراب‌کار باشند،
  •  برای آپارتمان‌ها مناسب نیستند؛ به این علت که نیاز به یک حیاط یا مزرعه دارند تا انرژی خود را تخلیه کنند.
  •  به دلیل اینکه خلق و خوی سگ گله را دارند، برای زندگی با بچه‌های کوچک مناسب نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *