بیچون فرایز

بیچون فرایز یک سگ شاد و كوچک است با کلی شرارت و عشق برای تقدیم کردن. بیچون با چشمان سیاه و پوشش یک دست سفید خود تقریباً شبیه اسباب‌بازی کودکان است. طولی نمی‌کشد تا متوجه شوید که بیچون می‌تواند شادترین و مشتاق‌ترین همراه شما باشد. آنها به‌شدت بازیگوش و باهوش هستند. حتی کسانی که می‌خواهند اولین تجربه‌ی سگ خود را داشته باشند و همچنین کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنند، می‌توانند به‌خوبی با این نژاد کنار بیایند. در هر صورت بیچون‌ها به زمان بازی و فعالیت زیادی احتیاج دارند و نباید برای مدت طولانی آنها را تنها گذاشت. اگر بتوانید توجه و عشقی را به بیچون هدیه دهید، ده برابر آن مقدار را از طرف سگ خود باز خواهید یافت.

سازگاری

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12-15 سال

وزن

3-5 کیلوگرم

اندازه

20-30 سانتی‌متر

گروه نژادی

همراه

تاریخچه

مانند بسیاری از نژادهای سگ، منشأ دقیق Bichon Frise نامشخص است. باور اصلی بر این است كه بیچون از Barbet، یک سگ متوسط ​​و پرمو سرچشمه گرفته است و كلمه Bichon از barbichon گرفته شده است. خانواده سگ‌های باربیچون شامل Bichon Frise ،Bolgnese ،Coton de Tulear ،Havanese و Maltese است. همگی از سرزمین‌های مدیترانه‌ای سرچشمه گرفته و از قیافه و خلق‌وخوی مشابهی برخوردار هستند.
قدیمی‌ترین سوابق مربوط به نژاد Bichon Frise مربوط به قرن چهاردهم میلادی است و Bichon Frise در ابتدا در ایتالیا توسعه یافته است. روایات متفاوتی از نحوه‌ی ورود بیچون‌ها به اروپا وجود دارد؛ صرف نظر از اینکه بیچون چگونه پا به اروپا گذاشته است، این نژاد به‌سرعت بین مردم محبوب شد و توسط خانواده‌های سلطنتی هم نگه‌داری می‌شد. پادشاه هنری سوم انگلیس آنقدر به Bichon خود علاقه داشت که هر جا می‌رفت، سگش را با خود می‌برد؛ در یک سبد مخصوص که از گردنش آویزان بود. بیچون‌ها مورد علاقه‌ی خانواده‌های سلطنتی اسپانیا و حتی نقاشان مانند Goya قرار گرفتند که یک بیچون را در چندین نقاشی خود گنجانده بود.
Bichon Fries برای اولین بار در سال 1956 به ایالات متحده برده شد.

ویژگی‌ها

ظاهری: بیچون‌ها همیشه سفید هستند، امکان دارد که توله‌ها کرمی یا زرد کم‌رنگ هم دیده شوند. پوشش دو لایه‌ی این نژاد، با پوشش زیرین متراکم و در ادامه‌ی آن پوشش سطحی در مجموع یک سطح نرم ولی با شالوده‌ای محکم و قوی را می‌سازند. موها از بدن فاصله می‌گیرند و حالت پودری‌مانند به‌‌نظر می‌رسند. بعضی صاحبان موهای بیچون را کوتاه نمی‌کنند تا شکل پف‌دار و پشمکی به آنها بدهند. چشم‌ها و بینی سیاه در بین موهای سفید کاملاً مشخص هستند. گاهی اوقات این سگ‌ها با پودل‌های سفید اشتباه گرفته می‌شوند.

اخلاقی: یک نگرش شاد، ویژگی برجسته شخصیت بیچون است. این سگ دوست دارد که مورد علاقه و محبت واقع شود، از بودن در مرکز توجه لذت می‌برد. در اینکه توجه هر کسی از جمله خانواده، همسایه و حتی دامپزشکش را به خود جلب کند، بسیار ماهر و زبردست است. بیچون دارای یک شخصیت مستقل و جالب است، اما این بدان معنی نیست که تنهایی را دوست داشته باشد. در حقیقت، این نژاد از تنها بودن متنفر است و معمولاً اگر ساعت‌های زیادی را در تنهایی بگذراند، از اضطراب و استرس جدا بودن رنج می‌برد. در چنین شرایطی، ممکن است بیچون مخرب باشد. بدیهی است که بیچون برای افرادی که مدت طولانی از خانه دور هستند، نژاد مناسبی نیست (در واقع هیچ نژادی تنهایی به مدت طولانی را دوست ندارد). ممکن است فکر کنید که به خاطر اندازه‌ی کوچک این نژاد، باید بیش از حد مراقب او باشید؛ ولی این تفکر اشتباه است. در واقع شما با این کار یک سگ ترسو و خجالتی خواهید داشت. در موقعیت‌های خطرناک کاملاً حواستان به سگ خود باشد، اما اعتمادبه‌نفس او را بالا ببرید و اجازه دهید در موقعیت‌های مختلف با انسان‌ها و دیگر حیوانات روبه‌رو شود.

توانایی‌ها: بیچون بسیار باهوش و زیرک است و نیاز به آموزش رفتارهای مناسب سگ از جمله اطاعت‌پذیری دارد. بیچون‌ها این آموزش‌ها را به‌سرعت یاد می‌گیرند و تمرین کردن با آنها بسیار لذت بخش است. سگی همیشه خوشحال است. دارای تحرک زیادی است و با وجود جثه‌ی کوچک، نیاز به فعالیت روزانه دارد. به‌خاطر روحیه‌ی شاد و سرزنده انتخاب خوبی برای خانه‌هایی با افراد بیمار و جایی که پرستاران رفت‌وآمد می‌کنند، هستند. در واقع آنها یک انرژی‌تراپی دارند که می‌توانند لبخند را روی لب هر کسی بنشانند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: این نژاد انتخاب خوبی برای بازی با کودکان است. از اینکه دوروبر کودکان باشند، لذت می‌برند. در بازی‌های آنها شرکت می‌کنند و در آغوش کودکان آرام می‌گیرند. همچنین در برابر سروصدا و آشوبی که کودکان ایجاد می‌کنند، بسیار صبور هستند و خون‌سردی خود را حفط خواهند کرد. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه بیچون فرايز را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همینطور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید.

مراقبت و نگه داري

تغذیه: مقدار توصیه شده روزانه یک‌دوم تا 1.5 پیمانه غذای خشک با کیفیت بالا در روز،  که به دو وعده‌ی مجزا تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش‌فرم نگه دارید. بیچون‌ها همانند خیلی از نژادهای کوچک دیگر، مستعد به‌وجود آمدن سنگ در مجاری ادراری هستند. با در نظر گرفتن یک رژیم مناسب و درمانی و همچنین افزایش آب دریافتی سگ از این موضوع جلوگیری کنید.

محل نگه‌داری: همان‌طور که اشاره شد بیچون‌ها سگ‌هایی مناسب آپارتمان هستند؛ ولی نمی‌توان آنها را کاملاً یک سگ عروسکی به‌حساب آورد. بعضی اوقات اینطور بیان می‌کنند که بیچون در دسته‌ی سگ‌های ورزشی قرار نمی‌گیرد. آنها نیاز به فعالیت بدنی دارند و باید این فضا را در اختیار آنها قرار داد. ورزش درست و روزانه و بازی کردن می‌تواند جلوی خراب‌کاری را بگیرد؛ با این حال اگر برای مدت کوتاهی هم بیچون را در خانه تنها می‌گذارید، سعی کنید در جای مشخصی محصور باشد تا خسارت و آسیبی به خانه وارد نکند.

نظافت: بیچون‌ها به این معروف هستند که موریزی ندارند. به‌همین خاطر مناسب برای افرادی هستند که آلرژی دارند؛ البته باید یک مدت کنار یک نژاد ديگر باشید تا این موضوع را متوجه شوید. اما بیان این که این سگ‌ها اصلاً مو نمی‌ریزند، باور غلطی است. در واقع موهای مرده در پوشش زیرین جمع می‌شوند و در صورتی که بدن بیچون برس کشیده نشود، این موهای مرده زبر می‌شوند و گره می‌خورند و می‌توانند باعث بیماری‌های پوستی شوند. برای نظافت و حمام کردن باید زمان قابل توجهی را اختصاص دهید. برس یا شانه کشیدن بیچون یک کار سخت و وقت‌گیر است. کسی که انگیزه و وقت کافی را می‌گذارد، به‌مرور در این امر حرفه‌ای شده و می‌داند چگونه با پوشش بدن سگ خود کنار بیاید. هر زمانی که بیچون شما کثیف می‌شود، برای تمیز نگه داشتن موهای سفیدش باید او را حمام کنید (قبل از استحمام موها را بررسی کنید تا گره نخورده باشند). شما باید حداقل دو بار در هفته یا بیشتر دندان‌هاي او را مسواک بزنید. حتی مسواک زدن روزانه توصیه می‌شود زیرا این کار باعث از بین رفتن بوی بد دهان شده و از ابتلا به بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند.
برای اطمینان از تمیز بودن کامل آنها، باید گوش‌های بیچون خود را به‌طور مرتب بررسی کنید. بعضی مواقع لازم است موهایی که در مجرای گوش رشد می‌کنند را از بین ببرید. اگر متوجه ایجاد چربی، قرمزی یا بوی ناخوشایند شده‌اید، یا اگر سگی گوش‌های خود را می‌خاراند و سرش را بیش از حد تکان می‌دهد، او را به دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید گوشش عفونت نکرده است.
بیشتر صاحبان بیچون هر چهار تا شش هفته یک بار، سگ خود را برای حمام، برس، آرایش مو، مرتب کردن ناخن و تمیز کردن گوش نزد یک متخصص دامپزشکی می‌برند. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه Bichon خود را نظافت کنید، بسیاری از کتاب‌ها و فیلم‌های خوب در بازار موجود است که می‌توانید آنها را برای دستورالعمل‌ها ببینید. تمیز و مرتب کردن چهره و صورت بیچون برای سلامتی و همچنین از نظر ظاهری مهم است. مخاط و ترشحات از چشم‌ها در موهایی که در اطراف چشم رشد می‌کنند، جمع می شوند. بنابراین اگر به‌طور منظم ناحیه اطراف چشم را تمیز نکنید، ممکن است مشکلات و بیماری‌هایی برای چشم پیش بیاید. به‌طور کلی بیچون‌ها مستعد بیماری‌های چشمی هستند و کاملاً منطقی است که هر چند مدت یک بار برای بررسی مشکلات احتمالی به دامپزشک مراجعه کنید.  ناخن‌ها را یک یا دو بار در ماه کوتاه و مرتب کنید، اگر به‌طور طبیعی نیفتاده باشند. اگر صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن سگ روی زمین می‌شنوید، وقت آن است که ناخن‌ها کوتاه شوند. ناخن‌ها دارای رگ خونی هستند؛ اگر تجربه‌ی کافی ندارید از یک دامپزشک کمک بگیرید. در صورت بریدن رگ و خون‌ریزی، دفعات بعد که سگ شما ناخن‌گیر را ببیند از آن فرار کرده و با شما همکاری نخواهد کرد.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید.

بيماري‌ها

 • آلرژی
 • دررفتگی کشکک
 • مشکلات مربوط به مثانه
 • حساسیت به واکسیناسیون
 • آب مروارید نوجوانان
 • Hip dysplasia

نکات مثبت

 •  فعال، کوچک و همراه
 •  تولید آلرژن کم که می‌تواند برای افرادی که حساسیت دارند، نژاد مناسبی باشد.
 •  زیاد پارس نمی‌کند و مشکلی از این بابت ایجاد نخواهد کرد.

نکات منفی

 •  نیاز به مراقبت و برس کشیدن زیادی در مورد موهایش دارد، زیرا که به راحتی گره می‌خورند.
 •  مستعد افسردگی هستند اگر که تنها گذاشته شوند.
 •  نیاز به آموزش و تمرین منظم و مداومی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *