بیگل

کوچک، جمع‌وجور و جسور. بیگل‌ها همراهان فعالی برای کودکان و همچنین بزرگسالان هستند. سگ‌های این نژاد سرزنده و سرگرم‌کننده هستند، اما فراموش نکنید که از خانواده‌ی هوندها می‌باشند، بنابراین می‌توانند سرسخت و لج‌باز ظاهر شوند و نیاز به صبوری و خلاقیت در تکنیک‌های آموزشی دارند. بینی‌ بیگل‌ها، آنها را در طول زندگی راهنمایی می کند و جلو می‌برد، این سگ‌ها هنگامی که بویی را دنبال می‌کنند، خوشحال‌ترین سگ‌های روی زمین هستند. در ابتدا بیگل‌ها به‌عنوان یک شکارچی خرگوش پرورش داده می‌شدند. این سگ‌ها هنوز در بعضی کشورها مثل آمریکا به این منظور استفاده می‌شوند. ولی تعداد زیادی از آنها امروزه به‌عنوان سگ خانگی و یک عضو خانواده نگه‌داری می‌شوند.

سازگاری

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

10-15 سال

وزن

5-13 کیلوگرم

اندازه

30-40 سانتی‌متر

گروه نژادی

تازی

تاریخچه

منشاء کلمه beagle نامشخص است. تصور می‌شود که شاید از کلمه فرانسوی begueule گرفته شده باشد، به‌معنی گلوباز. یا از کلمه انگلیسی beag به‌ معنی کوچک است. عده‌ای دیگر فکر می‌کنند که ریشه‌ی کلمه ممکن است از کلمه فرانسوی beugler گرفته شده باشد، به ‌معنای غرش کردن یا کلمه آلمانی begele، به معنی سرزنش کردن.
تاریخ خود نژاد هم مانند اسمش در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تا قرن 19 میلادی سگی به عنوان بیگل تکامل نیافته بود اما در یونان باستان و همچنین روم صحبت از سگ‌هایی برای شکار خرگوش با ویژگی‌های بیگل به میان آمده است.
بیگل در اوایل تاریخ خود خیلی زود در انگلیس محبوبیت پیدا کرد. در دوران سلطنت ادوارد دوم (1307 – 1327) و هنری هفتم (1485 – 1509)، بیگل‌های کوچک که glove beagles نامیده می‌شدند، به‌شدت محبوب بودند. بنا به گزارش‌ها، آن‌ها به اندازه‌ای كوچک بودند كه در یک دستكش جا می‌شدند. همچنین به Singing Beagles نیز اشاره شده است که به دلیل صدای حیرت انگیز آنها، به این نام هم شناخته می‌شدند.
در اواسط دهه 1800، پرورش‌دهندگان آمریکایی برای بهبود ظاهر سگ‌های خود اقدام به واردات Beagles از انگلیس کردند. بسیاری از واردات انگلیسی به‌طور متوسط ​​30-40 سانتي‌متر پرورش داده می‌شدند تا بتوانند روباه را شکار کنند. پرورش‌دهندگان آمریکایی شروع به پرورش آنها برای شکار خرگوش نیز کردند.
تا سال 1940 استفاده از آنها برای شکار مرسوم بود، ولی از آن پس بیشتر به عنوان سگ خانگی نگه‌داری و تربیت می‌شوند. در تحقیقات پزشکی نزدیک‌ترین الگو به انسان سگ بیگل است.

ویژگی‌ها

ظاهری: بیگل سگی با جثه‌ی کوچک، ﺳر ﺧﻤﺮه‌ای، ﮔـﻮشﻫـﺎی زﯾﺒـﺎ و آوﯾـﺰان و دمی ﻧـﻮک ﺗﯿـﺰ و سفید است. ﭘﻮزه‌ی ﺧﻮش ﻓﺮم آن ﺑـﺮای ﺗﻌﻘﯿـﺐ و ﮔـﺮﻓﺘﻦ ﺷـﮑﺎر ﺑﺴـﯿﺎر ﻣﻨﺎﺳـﺐ اﺳـﺖ. چشم‌های قهوه‌ای تیره و یا فندقی آنها با نگاهی دل‌نشین، هر کسی را عاشق بیگل می‌کند. ﻣﺘﻮﺳـﻂ ﻗـﺪ ﺑـﺪن  آنها 33 ﺗﺎ 40 ﺳﺎﻧﺘﯽ‌ﻣﺘﺮ و ﻣﯿﺎﻧﮕﯿﻦ وزن آن 9 ﮐﯿﻠﻮﮔﺮم ﻣﯽ‌ﺑﺎﺷﺪ. ﺑـﺪن ﭘﻮﺷـﯿﺪه از ﻣﻮﻫـﺎی ﮐﻮﺗـﺎه و نرمی اﺳﺖ ﮐﻪ ﺧﺎﺻﯿﺖ ﺿﺪ آب دارد. رایج‌ترین رنگ برای بیگل‌ها مخلوطی از سه رنگ قهوه‌ای، سیاه و سفید است که پشت سیاه است، پاها، سینه، شکم و انتهای دم سفید رنگ و سر و اطراف ناحیه‌ی سیاه رنگ پشتی، به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شوند. دومین طرح رایج مخلوطی از سفید و قرمز است. از آنجایی که بیگل‌ها از خانواده هوند هستند، هر رنگی در این خانواده برای بیگل‌ها هم مرسوم است. گذشته از اینها، بیگل‌ها در هر طرح و رنگی دیده شوند؛ یک ناحیه‌ی سفید رنگ در انتهای دمشان دارند که موقع شکار کردن، شکارچی بتواند سگ خود را در جاهای مختلف مخصوصاً بین علف‌های بلند دنبال کند.

اخلاقی: بیگل‌ها آرام، شیرین و سرگرم‌کننده هستند. آنها شما را می‌خندانند، تا زمانی که رفتار شیطانی و سرکش آنها شما را به گریه نینداخته است. بیگل اگر برای مدت طولانی تنها باشد، خسته می‌شود. به همین علت تلاش می‌کند تا خود را به نحوی سرگرم کند، شروع به زوزه کشیدن می‌کند، چاله حفر می‌کند و حتی تلاش می‌کند که فرار کند. هر چند که سگ‌هایی مهربان هستند ولی هنگام آموزش شما را به ستوه می‌آورند و شخصیتی مستقل و سرکش دارند. افرادی که از یک بیگل نگه‌داری می‌کنند باید زمان زیادی را برای شناخت دقیق سگ خود صرف کنند. این افراد اغلب به خوراکی و تشویقی متوسل می‌شوند تا بتوانند برای حداقل زمانی هم که شده سگ را تحت فرمان خود دربیاورند و بیگل از دستوراتشان اطاعت کند. بیگل‌ها مانند هر سگی، در سنین پایین و تولگی نیاز به اجتماعی شدن دارند. این کار کمک می‌کند تا سگ شما یک سگ اجتماعی و چند بعدی باشد.

توانایی‌ها: یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد بیگل‌ها بدانید این است که آنها هوندهایی برای دنبال کردن شکار هستند. بینی آنها مهم‌ترین بخش ساختار آناتومیک است و سرشان همواره روی زمین در حال بو کردن است. آن‌ها حدود 220 میلیون گیرنده بویایی دارند؛ عددی که در انسان به حدود 5 میلیون می‌رسد. Dave Barry به بیگل‌ها لقب بینی که پا دارد، داده است. اگر مورد هیجان‌انگیزی به مشامشان برسد، دیگر مغز آنها به چیز دیگری فرمان نمی‌دهد و دنیای اطرافشان برای آنها محو مي‌شود. بیگل‌ها بیشتر از آن که پارس کنند، زوزه می‌کشند. ممکن است ساعت 5 صبح شما و همسایگان را از خواب بیدار کنند. اگر نمی‌توانید با بیگل خود برای رفع این مشکل کار کنید، بهتر است دنبال سگ دیگری باشید. بیگل‌ها سگ خوبی برای نگهبانی نیستند چون هر فرد جدیدی را به عنوان یک دوست و یار جدید می‌بینند. از آنها در فرودگاه‌ها برای جست‌وجوی وسایل مشکوک هم استفاده می‌شود.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: بیگل‌ها با همه‌ی افراد خانواده اخت می‌شوند، به‌خصوص کودکان. از بازی کردن با کودکان لذت می‌برند اما ممکن است در این بازی از کنترل خارج شوند و کمی وحشیانه عمل کنند. آنها دوست دارند که چیزی را با دهانشان بگیرند و با آن بازی کنند؛ این کار برای بیگل‌ها جنبه‌ی سرگرمی دارد و می‌توان با آموزش جلوی این رفتار را گرفت. مانند دیگر سگ‌ها هیچ گاه بیگل را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید.

مراقبت و نگهداری

تغذیه: مقدار توصیه شده‌ی روزانه برای بیگل سه‌چهارم تا 1.5 پیمانه است که بهتر است در دو وعده به سگ داده شود. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. بیگل‌ها دزد موادغذایی هستند. در صورت امکان، این سگ‌ها هر روز به سطل و زباله‌های شما حمله می‌کنند و تا زمانی که منفجر نشوند مایل به خوردن هستند و دست از خوردن برنمی‌دارند. سگ خود را با ورزش کافی و اندازه‌گیری میزان غذایش روی فرم نگه دارید. وعده‌های غذایی را به دو قسمت تقسیم کنید و مقدار غذای زیادی را جلویش رها نکنید. بیگل‌ها به ظرف غذای خود حساس هستند، هیچ‌وقت تلاش نکنید تا ظرف غذایش را هنگام خوردن از جلوی او بردارید.

محل نگهداری: اگر بیگل خود را داخل آپارتمان نگه می‌دارید، حتماً فضایی در بیرون از خانه برای ورزش و فعالیت سگ خود در نظر بگیرید. هنگامی که بیرون می‌روید، حتماً سگ را در قلاده داشته باشید. ممکن است اقدام به فرار کند و یا حتی توسط افرادی دزدیده شود که بیگل‌ها را برای انجام آزمایش می‌فروشند. اگر در حیاط با سگ خود بازی می‌کنید، در یک محیط فنس‌دار باشد. برخی حفاظ‌های الکترونیکی زیرزمینی را ترجیح می‌دهند اما این حفاظ‌ها اولاً جلوی ورود حیوانات دیگر را نمی‌گیرد؛ ثانیاً اگر بویی تحریک‌کننده به مشام بیگل برسد، حتی شوک الکتریکی هم نمی‌تواند جلوی سگ را برای دنبال کردن آن بو بگیرد. این نژاد عاشق آن است که همراه شما به پیاده‌روی بیاید و بدود. می‌توانید برای او بازی‌هایی همانند بازسازی شکار را طراحی کنید، البته زمانی که مطمئن هستید اگر سگ از شما دور شود، به سوی شما بازمی‌گردد. تا قبل از 18 ماهگی، سگ را مجبور به انجام ورزش‌های خیلی سنگین روزانه نکنید. زمانی که بیگل کاملاً بالغ شد، کمی تنبل می‌شود و ممکن است کل طول روز را در خانه چرت بزند. در این زمان بیگل مستعد چاقی است و باید حواستان به وزنش باشد.

نظافت: بدن بیگل را باید حداقل هفته‌ای یک‌بار برس بکشید تا موهای مرده برداشته شوند. این کار باعث تحریک رشد موهای جدید نیز خواهد شد. بیگل موریزی دارد، اما چون موهای این نژاد کوتاه هستند؛ شاید خیلی متوجه این ریزش مو نشوید. در زمستان پوشش بدن آنها بلند می‌شود و در نتیجه میزان ریزش مو در اوایل فصل بهار تشدید خواهد شد. بیگل‌ها سگ‌های تمیزی هستند، مگر آن که محلی را برای بازی پیدا و شروع به غلت زدن و کثیف کردن خود کنند. عموماً این سگ‌ها خیلی احتیاجی به استحمام، آن هم به‌طور مرتب پیدا نمی‌کنند. به‌دلیل ساختار افتاده‌ی گوش آنها، هوا به خوبی جریان پیدا نمی‌کند و ممکن است گوش‌ها دچار عفونت شوند. در کمترین حالت، هر دو هفته یک بار گوش‌ها را بررسی و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید. اگر متوجه شدید که سگ شما بیش از حد سرش را تکان می‌دهد و یا گوش‌هایش را می‌خاراند، حتماً برای وجود هر نوع آلوگی گوش‌ها را چک کنید. دندان‌ها را هفته‌ای دو یا سه بار مسواک بزنید تا از تجمع پلاک‌ها و باکتری‌ها جلوگیری شود. حتی مسواک زدن روزانه توصیه می‌شود زیرا این کار باعث از بین رفتن بوی بد دهان شده و از ابتلا به بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند. ناخن‌ها را یک یا دو بار در ماه کوتاه و مرتب کنید، اگر به‌طور طبیعی نیفتاده باشند. اگر صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن سگ روی زمین می‌شنوید، وقت آن است که ناخن‌ها کوتاه شوند. ناخن‌ها دارای رگ خونی هستند؛ اگر تجربه‌ی کافی ندارید از یک دامپزشک کمک بگیرید. در صورت بریدن رگ و خون‌ریزی، دفعات بعد که سگ شما ناخن‌گیر را ببیند از آن فرار کرده و با شما همکاری نخواهد کرد.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به‌موقع و سریع از آن‌ها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بیماری‌ها:

نکات مثبت

  •  سگ‌هایی بازیگوش که دوست دارند ناز و نوازش شوند و نژادی مناسب برای خانواده‌ها هستند.
  •  با حیوانات دیگر به خوبی کنار می‌آیند.
  •  موهای کوتاه بدن نیاز به نظافت و مراقبت زیادی ندارند.

نکات منفی

  •  عاشق چاله کندن هستند و به سختی آموزش می‌بینند.
  •  صدایی بلند دارند و زوزه می‌کشند و پارس می‌کنند.
  •  به طور مرتب مو می‌ریزند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *