جک راسل تریر

حدود 200 سال پیش در انگلیس برای شکار روباه تکامل پیدا کرده است، جک راسل تریر که به پارسون راسل تریر نیز معروف است، یک سگ کوچک، سرزنده، مستقل و باهوش است. جک راسل سگی دل‌ربا و مهربان است؛ اما فقط افرادی می‌توانند آنها را آموزش دهند و مدیریت کنند که از تجربه‌ی کافی برخوردار باشند. در ابتدا این سگ کوچک و مهربان، شاید انتخاب مناسبی برای افراد بی‌تجربه و یا آپارتمان‌نشین‌ها به‌نظر برسد؛ اما از میزان انرژی و نیروی این سگ شگفت‌زده خواهید شد. جک راسل به مقادیر زیادی ورزش و فعالیت اصولی نیاز دارد، وگرنه رفتارهایی ناخواسته خواهد داشت. همان‌طور که اشاره شد اگر بدانید که چگونه با یک سگ پرانرژی کنار بیایید، آن‌گاه یک دوست مهربان و باوفا در زندگی خود خواهید داشت.

سازگاری جک راسل ها

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی جک راسل ها 

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی جک راسل ها

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری جک راسل ها 

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

10-15 سال

وزن

5-7 كيلوگرم

اندازه

25-40 سانتي‌متر

گروه نژادی

ترير

تاريخچه

جک راسل تریر در اواسط دهه 1800 توسط پارسون جان راسل در جنوب انگلیس پرورش داده شد در دوره‌ای که شکار یکی از کارهای محبوب افراد اشرافی بود؛ حتی در بین کشیش‌ها. پارسون که دوستانش به او جک می‌گفتند یکی از همین افراد بود؛ کسی که نام نژاد هم از او گرفته شده است. هدف راسل ایجاد یک سگ شکارچی بااستعداد بود و تصمیم گرفت نژادی را که دقیقاً در ذهن دارد، به‌وجود آورد. نتیجه یک سگ عضلانی و ورزش‌کار بود که دل‌ها را با سرعت بی‌نظیر، هوش بالا و عزم راسخش ربود. این نژاد بین صاحبان اسب، پرورش‌دهندگان سگ‌های مسابقه و تعلیم‌دهندگان سگ برای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی محبوب شد. این نژاد در دهه 1930 در ایالات متحده شناخته شد.

ويژگي‌ها

ظاهری: پارسون راسل تریر در دو نوع پوشش دیده می‌شود؛ صاف و شکسته. هر دو نوع، پوششی دو لایه با شالوده‌ای زبر و خشن دارند. موهای پوشش شکسته کمی بلندتر همراه با ابرو و سبیل کمی متفاوت هستند. بعضی جک‌ها به‌عنوان پوشش زبر یاد می‌شوند که موهایی بلندتر از پوشش شکسته دارند. جک راسل از هر نوعی که باشد، هیچ‌وقت موهای فرفری یا موج‌دار نخواهد داشت. جک راسل‌ها می‌توانند سفید و یا سفید همراه با لکه‌های سیاه و یا قهوه‌ای باشند. رنگ سفید بدن به شکارچی کمک می‌کند تا به‌خوبی سگ را تشخیص دهد. گوش‌ها به‌شکل نیمه‌افراشته است. دمش داسی شکل است که افراشته و روبه بالا قرار می‌گیرد. نوع ایرلندی این نژاد در مقایسه با انواع انگلیسی دارای پاهای کوتاه‌تری می‌باشند. چشم‌ها بادامی شکل و تیره رنگ هستند و پیشانی او مستطیل شکل است.

اخلاقی: جک راسل با انرژی زیاد و روح آزادش، شخصیت زیادی را درون بدن کوچکش گنجانده است. دوست‌داشتنی، فداکار و بی‌نهایت سرگرم‌کننده. جک راسل از زندگی و هر چیزی که پیش می‌آورد، لذت می‌برد. او با تکرار و ساختار مشخص تمرین‌ها، به‌خوبی پیشرفت می‌کند ولی جلسات تمرین باید کوتاه باشند تا سگ از آنها لذت ببرد و تکرار زیاد یک مطلب او را خسته خواهد کرد. یک جک راسل خوب، رفتاری دوستانه و مهربانانه دارد و هیچ‌گاه خجالتی نمی‌شود. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: او فوق العاده باهوش است و همین موضوع آموزش این نژاد را دشوار کرده است. استعداد بالایی در فرار دارند؛ به آنها یک شانس نصفه و نیمه بدهید، آن‌گاه سگ خود را وسط خیابان خواهید یافت. توانایی بسیار بالایی در شکار دارند و هر حیوان کوچک‌تری می‌تواند برای آنها به منزله‌ی یک شکار خوب باشد. پرش بلندی دارند و روی انسان‌ها و وسایل مختلف می‌پرند؛ گاهی اوقات تا 1.5 متر هم پرش دارند. جک راسل‌ها نسبت به تحریکات واکنش نشان می‌دهند و پارس می‌کنند؛ اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، این موضوع می‌تواند برای شما و همسایگان ایجاد مشکل کند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: جک راسل تریر سگی مهربان است که با کودکان بزرگ‌تر به‌خوبی کنار می‌آید. آنها خیلی مناسب خانه‌هایی که فرزند کوچک دارند، نیستند؛ زیرا کودکان با سن بالا می‌دانند که چگونه با یک سگ رفتار کنند و همچنین جک راسل ممکن است به بچه‌های کوچک آسیب برساند. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه جک راسل تریر را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید. جک راسل‌ها در مقابل سایر سگ‌ها رفتاری تهاجمی دارند و همین امر ممکن است جک را در خطر بیندازد؛ بدون توجه به اندازه، آنها در برابر سگ‌ها پارس می‌کنند و ممکن است به آنها حمله کنند که اگر سگ مقابل بزرگ باشد، می‌تواند به‌راحتی به جک راسل آسیب برساند. این رفتار در برابر سگ‌های هم‌جنسیت خود تشدید می‌شود. با معرفی به سگ‌های دیگر و اجتماعی کردن جک راسل، می‌توانید این رفتار را کنترل کنید. به‌دلیل خوی شکارچی بودن دنبال پت‌های کوچک‌تر کرده و اگر شانس آن را پیدا کنند، ممکن است حتی گربه‌ها یا جوندگان کوچک چون همسترها را بکشند.

مراقبت و نگهداري جک راسل ها

تغذیه: مقدار توصیه شده روزانه حدود 1.5 پیمانه غذای باکیفیت سگ است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید.

محل نگه‌داری: جک راسل تریر درصورتی سگ مناسب برای آپارتمان است که فضای بازی و فعالیت روزانه را در بیرون از خانه به او بدهید، و همان‌طور که اشاره شد این سگ‌ها می‌توانند با پارس کردن مزاحم همسایگان شوند. با این وجود جک راسل سگی برای داخل خانه است و نباید او را در حیاط یا جای دیگری تنها بگذارید. جک راسل باید ورزش و فعالیت زیادی داشته باشد. بهترین انتخاب در نظر گرفتن فضایی با امنیت بالا در حیاط خانه است تا آنجا انرژی بسوزاند. فنس‌های الکترونیکی زیرزمینی برای جلوگیری از فرار این نژاد مناسب نیستند. روزی 30 تا 45 دقیقه ورزش جدی و سنگین با جک راسل داشته باشید و همین‌طور زمانی را بدون قلاده برای بازی در حیاط به او اختصاص دهید تا حسابی خسته شود و مشکلات بعدی را ایجاد نکند. برای آموزش درست و اصولی سگ خود باید راسخ و بابرنامه عمل کنید. آنها اراده‌ای قوی دارند و این موضوع کار را کمی سخت می‌کند اما با تشویق و در نظر گرفتن جایزه می‌توانید آنها را نرم کنید. اگر از تنبیه و روش‌های خشن استفاده کنید، جک راسل لجوج خواهد بود و کارتان سخت‌تر خواهد شد.

نظافت: پوشش جک راسل تریر را باید هفته‌ای یک‌بار برس بکشید تا موهای مرده و سست آن از بین برود، اگر برس کشیدن را به‌خوبی و منظم انجام دهید، این نژاد خیلی کم نیاز به استحمام پیدا می‌کند. نوع مو شکسته و زبر را سالی یک یا دو بار به آرایشگاه ببرید. ناخن‌ها را ماهی یک یا دو بار کوتاه کنید، اگر به‌طور طبیعی نیفتاده باشند. اگر صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن سگ روی زمین می‌شنوید، وقت آن است که ناخن‌ها کوتاه شوند. ناخن‌ها دارای رگ خونی هستند؛ اگر تجربه‌ی کافی ندارید از یک دامپزشک کمک بگیرید. درصورت بریدن رگ و خون‌ریزی، دفعات بعد که سگ شما ناخن‌گیر را ببیند از آن فرار کرده و با شما همکاری نخواهد کرد. تنها نیاز نظافتی دیگر، مسواک زدن دندان‌هاست. این کار را هفته‌ای دو یا سه بار انجام دهید تا از بیماری پری‌اودونتال و تجمع رسوب روی دندان‌ها جلوگیری کرده باشید. برای نتیجه‌ی بهتر می‌توانید مسواک زدن را هر روز تکرار کنید.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به‌موقع و سریع از آن‌ها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بيماري‌ها

 • لِگ کالوپرتس (سیاه شدن سر استخوان بازو)
 • ناشنوایی
 • دررفتگی کشکک
 • آب سیاه
 • جابه‌جایی عدسی

نکات مثبت

 •  بسیار باهوش
 •  استقامتی شگفت‌انگیز برای یک سگ کوچک
 •  نژادی عموماً سالم با طول عمری زیاد

نکات منفی

 •  خلق‌وخوی شکارچی بودن
 •  مستعد برای زیاد پارس کردن
 •  نیازمند ورزش‌های سنگین روزانه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *