ساموئید

ساموئیدها در اصل برای شکار، کشیدن سورتمه و جمع کردن گوزن‌های شمالی پرورش داده شده‌اند. ساموئید یک همراه عالی برای مردم ساموئیدی شمال سیبری بود. از کارهای دیگر این نژاد عبور وسایل از مسیرهای کوهستانی، پیگیری و ردگیری و گرم کردن انسان‌ها در شب‌های سرد با خوابیدن در کنار آنها بود. این نژاد در دسته‌ی سگ‌های کاری دسته‌بندی می‌شود. گاهی اوقات می‌توانند سرسخت باشند. اما مهمتر از همه‌ اینها، ساموئیدها مهربان، آرام و جان‌سپار خانواده‌ی خود هستند. آنها تقریباً با همه مهربانند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند تا زمانی‌که بتوانید با مقادیری مو روی لباس و وسایل خود کنار بیایید.

سازگاری

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12-14 سال

وزن

22-25 كيلوگرم

اندازه

30-60 سانتي‌متر

گروه نژادی

كاري

تاريخچه

ساموئید به انسان‌ها علاقه‌ی زیادی دارد و این احتمالاً به‌دلیل ارتباط نزدیک این نژاد با انسان‌هایی بوده که هزاران سال پیش ساموئید را در سیبری پرورش داده‌اند و تربیت کرده‌اند. این سگ‌ها سورتمه‌ها رو می‌کشیدند و در شکار حیوانات کمک و یا از گله محافظت می‌کردند. این سگ‌ها با مردم زندگی و با بچه‌ها بازی می‌کردند و البته هنوز هم از این کار خیلی لذت می‌برند. در اواخر قرن 19 این سگ‌ها پا را از سیبری فراتر گذاشته و در مناطق دیگر هم استفاده می‌شدند. اولین مشخصات استاندارد این نژاد در سال 1909 در انگلیس به ثبت رسید.

ويژگي‌ها

ظاهری: ساموئید یک پوشش سطحی صاف و پوشش زیرین نرم و ضخیم دارد که عموماً به عنوان پشم شناخته می‌شود. این نژاد می‌تواند کاملاً سفید، سفید و بیسکوئیتی و یا کرم و بیسکوئیتی باشد. ساموئیدها جثه‌ای متوسط دارند. پوزه نسبتاً کشیده است، گوش‌ها برافراشته و نوک‌تیز هستند. این نژاد پاهای کشیده و بلندی دارد.

اخلاقی: ساموئید به‌خاطر لبخند جالبش معروف است. آنها گوشه‌ی دهان خود را بالا می‌دهند و باز می‌کنند، طوری‌که به‌نظر می‌رسد، واقعاً می‌خندند. از همین خنده می‌شود فهمید که سگ‌هایی با طبیعت و رفتاری خوب هستند و این رفتار مخصوصاً با صاحبشان نمود پیدا می‌کند. ساموئید‌ها بسیار باهوش، آرام و باوفا هستند. با اعضای خانواده و کودکان مهربان است و تلاش می‌کند بخشی از فعالیت‌های خانه باشد. این سگ معمولاً به تمام اعضای خانواده محبت کرده اما عاشق یک نفر شده و رابطه‌اش با آن فرد نسبت به بقیه صمیمی‌تر است و او را بیشتر دوست دارد. هیچ‌وقت ساموئید را تنها نگذارید؛ درواقع بهترین راه برای زجر دادن این سگ، تنها گذاشتن او داخل خانه در طولانی مدت است. خلق‌وخوی سگ وابستگی زیادی به فاکتورهایی همچون ژنتیک، آموزش و اجتماعی شدن دارد. توله‌های خون‌گرم کنجکاو و بازیگوش هستند و دنبال انسان‌ها می‌روند تا خود را به آنها برسانند. یک توله‌ی میانه‌رو را انتخاب کنید؛ نه خیلی شیطون و نه خیلی گوشه‌گیر. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: ساموئیدها نشستن و هیچ کاری نکردن را دوست ندارند و باید مدام در حال فعالیت باشند؛ می‌توانید این نژاد را با پیاده‌روی و بازی کردن فعال نگه دارید. اگر آنها را سرگرم نکنید، احتمال دارد از لحاظ روحی آسیب ببینند و رفتار‌های مخربی مثل حفر کردن باغچه، رفتن به داخل سطل زباله یا جویدن کفش از آنها سر بزند. جالب است بدانید که می‌توانید با ساموئید خود حرف بزنید یا دردودل کنید؛ به حرف‌های شما گوش خواهد داد و نظرش را با تکان دادن دم، زوزه کشیدن یا پارس کردن ابراز خواهد کرد. همان‌طور که از اجداد و تاریخ این سگ‌ها پیداست، آنها توانایی شکار، طی مسافت‌های طولانی و سورتمه‌کشی را دارند. همچنین باوفایی و هوشیار بودن باعث شده که آنها به‌عنوان سگ‌های نگهبان هم به‌خوبی عمل کنند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: ساموئید عمیقاً و به‌صورت قلبی با خانواده‌ی خود ارتباط برقرار می‌کند. کودکان هم از این قاعده مستثنا نیستند. یک ساموئید که به‌خوبی آموزش دیده، از توجه و عشقی که از سوی کودکان دریافت می‌کند، لذت می‌برد؛ مخصوصاً اگر فرزندان شما نحوه‌ی رفتار با سگ را بلد باشند و با احترام و احتیاط با او برخورد کنند. یک ساموئید با جثه‌ی نیرومند خود می‌تواند به‌راحتی یک بچه را نقش زمین کند و به او آسیب بزند؛ در حالی که خودش اصلاً متوجه چنین اتفاقی نشده است. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه ساموئید را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید. ساموئیدی که به‌خوبی اجتماعی شده، با سگ‌های دیگر رابطه‌ی خوبی دارد؛ به‌خصوص اگر از تولگی با هم بوده باشند. اگر که به خوبی به سگ خود آموزش نداده باشید، گربه‌ها و حیوانات کوچک مثل خرگوش می‌توانند به منزله‌ی یک شکار دلچسب برای ساموئید باشند.

مراقبت و نگهداري

تغذیه‌: مقدار توصیه شده روزانه بین 1.5 تا 2.5 پیمانه غذای خشک باکیفیت است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید. توله ساموئید نیاز به یک رشد آرام و یکنواخت دارد؛ غذایی باکیفیت که حدود 22 تا 24 درصد پروتئین و بین 12 تا 15 درصد چربی دارد، به او بدهید. بین 4 تا 7 ماهگی که حداکثر رشد توله اتفاق می‌افتد، باید خیلی مراقب باشید و غذای کم‌کالری به توله ساموئید بدهید تا جلوی رشد بیش از حد و مشکلات استخوانی را بگیرید.

محل نگه‌داری: نژاد ساموئید برای نگه‌داری در آپارتمان مناسب نیست، چون حداقل نیاز به یک حیاط کوچک دارد تا بتواند در طول روز فعالیت بدنی انجام دهد. همچنین علاقه‌ی زیادی به دویدن در فضای آزاد همراه با صاحب خود دارد و اگر دائماً در محیط بسته قرار بگیرد، کلافه و غیرقابل کنترل خواهد شد. او را از نظر ذهنی و جسمی فعال نگه دارید. اگر اجازه دهید که حوصله‌ی ساموئید سر برود، به کارهایی همچون حفر زمین، جویدن و حتی فرار روی خواهد آورد. طبیعت سردسیر این نژاد، ساموئید را کاملاً برای مناطق سرد مناسب کرده است؛ ولی آنها نسبت به گرما حساسند و نمی‌توانند حرارت بالا را تحمل کنند. اجازه ندهید که در هوای گرم ورزش سنگین داشته باشند. بهتر است آنها را صبح و غروب ورزش دهید یا به پیاده‌روی ببرید که هوا خنک‌تر است. در طول تابستان، تهویه‌ی مناسب را برای سگ خود فراهم کنید.

نظافت: پوشش ساموئید در زمستان بلند می‌شود و برای همین در بهار زیاد مو می‌ریزد. در این زمان، باید هر روز موها را برس بکشید. در مواقع دیگر، دو بار در هفته کافی است. هر دو ماه یک‌بار باید او را به حمام ببرید چون می‌تواند خیلی بدبو شود. پروسه‌ی استحمام بسیار زمان‌بر است. خیلی از صاحبان یک آرایشگر حرفه‌ای را برای ساموئید خود انتخاب می‌کنند تا کار نظافت موهای او را به عهده داشته باشد. دندان‌ها را هفته‌ای 2 یا 3 بار برای جلوگیری از رسوب باکتری مسواک بزنید. برای جلوگیری از بوی بد دهان و بیماری‌های لثه هر روز دندان‌های ساموئید را مسواک بزنید. ناخن‌ها را ماهی یک یا دو بار کوتاه کنید، اگر به‌طور طبیعی نیفتاده باشند. اگر صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن سگ روی زمین می‌شنوید، وقت آن است که ناخن‌ها کوتاه شوند. ناخن‌ها دارای رگ خونی هستند؛ اگر تجربه‌ی کافی ندارید از یک دامپزشک کمک بگیرید. درصورت بریدن رگ و خون‌ریزی، دفعات بعد که سگ شما ناخن‌گیر را ببیند از آن فرار کرده و با شما همکاری نخواهد کرد. گوش‌ها را هفتگی برای نبود بوی بد و یا قرمزی بررسی کنید. گوش‌ها را با یک پارچه کتانی آغشته به گوش پاک کن تمیز کنید و خیلی به داخل گوش نروید که باعث آسیب به ساختار داخلی گوش خواهید شد.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی‌که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به موقع و سریع از آنها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بيماري‌ها

نکات مثبت

  •  شخصیتی آرام، متین و باوقار
  •  توانایی تحمل آب‌وهوای سرد را دارد.
  •  مناسب برای خانواده‌هایی با فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دیگر

نکات منفی

  •  موریزی زیادی دارند.
  •  نیاز به توجه و صرف زمان زیادی دارند.
  •  اگر تنها گذاشته شوند، می‌توانند عادت‌های بدی چون جویدن وسایل خانه را از خود بروز دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *