شیتزو

مقداری شیر، چند قاشق غذاخوری خرگوش، چند گرم گربه خانگی، یک تکه دلقک، مقداری رقاص باله، اندکی پیرمرد، ذره‌ای گدا، یک قاشق سوپ‌خوری میمون، بخشی از یک کودک، یک لیوان خرس عروسکی و در نهایت، سگ‌هایی با ریشه تبتی و چینی؛ این موارد مواد تشکیل دهنده نژاد شیتزو از نظر جیمز مامسفورد معلم آمریکایی است. پس جای تعجب ندارد که صاحبان شیتزو، به مدت هزار سال از بودن کنار این نژاد کوچولو لذت برده‌اند و شیتزو هم در طول این زمان شیطنت و بازیگوشی خودش رو حفظ کرده است. نام شیتزو به‌معنای شیر کوچک است؛ اما چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. این سگ یک عاشق است نه یک شکارچی. آنها مهربان و خوشحالند. عاشق این است دنبال صاحب خود راه برود و در آغوش او آرام بگیرد. اگر دنبال یک دوست کوچک می‌گردید که به زندگی آپارتمانی عادت می‌کند و شما را با ابراز احساسات بدون توقع سیراب، این نژاد مناسب برای شماست.

سازگاری

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو شیتزو ها 

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن شیتزو ها 

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح شیتزو ها 

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی شیتزو ها 

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی شیتزو ها 

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه شیتزو ها 

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

10-16 سال

وزن

4-6 كيلوگرم

اندازه

22-25 سانتي‌متر

گروه نژادی

همراه

تاريخچه

در تحقیق و بررسی که اخیراً صورت گرفته، مشخص شده است که شیتزو یکی از 14 نژاد قدیمی سگ در جهان است. تاریخ آنها به 8000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. وقتی صاحب یک شیتزو هستید، انگار تکه‌ای از تاریخ چین را در کنار خود دارید. پرورش‌دهنده‌های سلطنتی در کاخ امپراتور چین خیلی قبل‌تر از پرورش‌دهندگان تبت، شیتزو را به معنای شیرسگ پرورش دادند. این نژاد به احتمال زیاد محصول آمیختگی دو نژاد قدیمی‌تر به اسم لهاسا آپسو و پکینیز است. طی قرن‌ها، شیتزو زندگی گرمی را در دامان خانواده‌های سلطنتی داشت و به نوعی نازپرورده‌ی امپراتورها و خانواده‌های آنها محسوب می‌شود. گفته شده که امپراتورها، هدایای ارزنده‌ای را به پرورش‌دهندگان شیتزو که زیباترین و بامحبت‌ترین سگ‌ها را پرورش می‌دادند، تقدیم می‌کردند. در قرن 13 مارکو پولو گزارشی درباره‌ی سگ‌هایی در مغولستان برای آرام نگه‌داشتن شیرها بودند، ارائه کرد. برخی معتقدند که آن سگ‌ها، شیتزو بودند. کلوپ‌های نژاد تشکیل‌شده در پکن و بعداً انگلیس، این نژاد را اصلاح کردند. شیتزو در سال 1969 وارد کتاب اِستاد (AKC Stud Book) گردید. از آن زمان به بعد، شیتزو یکی از محبوب‌ترین سگ‌های عروسکی در ایالات متحده و انگلستان بوده است. آنها هنوز هم با صاحبانشان، بدون توجه به اینکه چه کسی هستند، مانند خانوادۀ سلطنتی رفتار می‌کنند. صاحبان متنوعی از ملکه الیزابت دوم گرفته تا مایلی سایرس، تسلیم جذابیت‌های غیرمتعارف شیتزو شده‌اند.

ويژگي‌ها

ظاهری: روی بدن شیتزو پوشش دولایه‌ی بلند و ابریشمی قرار گرفته است. سگ‌های این نژاد اغلب مواقع، سری رو به بالا و دمی خمیده بر پشت دارند، گویی همچنان اصالت سلطنتی‌شان را با خود حمل می‌کنند. شیتزو بیشتر به رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، مشکی و خاکستری دیده می‌شود، اما رنگ‌های جگری، آبی و بلوطی هم گزارش شده است. یکی از علل تنوع رنگ شیتزو‌ها به ترکیب شدن این نژاد با سایر نژاد‌ها و بحث‌ هیبریداسیون آن برمی‌گردد.

اخلاقی: برون‌گرا، بازیگوش و‌ مهربان. تقریباً تمامی نژادها با هدف خاصی تولید مثل و پرورش یافته‌اند. بررسی تاریخی سگ شیتزو هم ما را به این نتیجه می‌رساند که آنها با هدف تبدیل شدن به دوست و همراهی وفادار برای انسان‌ها به‌وجود آمده‌اند. این تمام انتظاری است که سگ شیتزو از صاحبش دارد؛ این که اجازه بدهد او بهترین دوستش باشد. سگ‌های شیتزو عاشق بودن در کنار شما هستند. بنابراین از سگ خود انتظار شکار یا نگهبانی نداشته باشید. مهم‌ترین ویژگی شیتزو‌ها، خون‌گرمی و مهربانی بی‌نظیرشان است. آغوش شما، مقصد محبوب و دوست‌داشتنی شیتزوی شما خواهد بود. وقتی شیتزو در کنار شما و خانواده شما است، شادترین موجود دنیا است، پس توجه و ‌محبت به شیتزو خود را هرگز فراموش نکنید. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: یکی از قابلیت‌های شیتزو جذب مردم به خود است. با صورتی که موهایش به هر طرفی رشد کرده و شبیه به یک گل با بینی کوچکی در مرکزش است، شیتزو یک شخصیت سرآمد و برازنده دارد. با این ویژگی‌ها شیتزو به کسی اجازه نمی‌دهد که نسبت به او بی‌توجه باشد و رضایت هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. روی شیتزو حساب کنید تا هر کجا که پا می‌گذارد، دوستان جدیدی را پیدا کند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: شیتزو یک سگ عالی برای خانواده‌هاست. آنها با سگ‌ها و حیوانات دیگر رابطه‌ی خوبی دارند و شخصیت مطیع آنها، این نژاد را تبدیل به یک هم‌بازی خوب برای کودکان کرده است. هر چند بهتر است که کودکان نوپا را از شیتزو دور نگه دارید تا ناخواسته به سگ شما آسیب وارد نشود. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه شيتزو را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آن‌ها با یک‌دیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید.

مراقبت و نگهداري

تغذیه: مقدار توصیه شده روزانه بین نصف تا یک پیمانه غذای خشک باکیفیت است که بهتر است به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید.

محل نگهداری: برای شیتزو مهم نیست که در کجا زندگی می‌کند تا وقتی که همراه با صاحب خود باشد. شیتزو به عنوان یک همراه خانگی پرورش داده شده است. برهمین اساس، آنها به حداقل ورزش نیاز دارند. پیاده‌روی‌های کوتاه روزانه با صاحب خود و بازی در محیط داخلی، نیازهای فعالیتی این همراه کوچک و پاکوتاه را برآورده می‌کند. آنها همچنین با اسبا‌ب‌بازی‌های خود سرگرم هستند و برای خوشامدگویی به مهمانان جلوی در می‌روند. به دلیل صورت کوچک و پوزه‌ی کوتاه، شیتزوها نسبت به گرما خیلی حساسند و نباید آنها را در هوای گرم بیرون از خانه برد. این سگ‌ها گاهی اوقات فک می‌کنند که توانایی پرواز دارند. باید مراقب آنها باشید تا خود را از بالای مبل یا صندلی به پایین پرت نکنند.

نظافت: یک شیتزوی دارای پوشش بلند، نیاز به برس کردن روزانه دارد. از یک برس سیمی با کیفیت خوب و دارای سیم‌های انعطاف پذیر استفاده کنید و موها را بخوابانید تا مطمئن شوید که برس به پوست می‌رسد. همچنین به یاد داشته باشید که سبیل و “تاپ نات” (موهای به بالا بسته شده برای جلوگیری از تحریک چشمان شیتزو) باید به‌صورت روزانه شانه شوند. حمام کردن شیتزو با فواصل تقریباً سه یا چهار هفته یک‌بار، به تمیز نگه داشته شدن پوشش او و قرار گرفتن موها در بهترین حالت کمک خواهد کرد. ضمناً اگر نمی‌خواهید وقت خود را صرف پوشش سگتان کنید، شیتزو با یک آرایش “پاپی کات” که توسط یک آرایشگر حرفه‌ای انجام شود، تحسین برانگیز به‌نظر می‌رسد. به‌علاوه این‌که مواردی مثل کوتاه کردن ناخن، تمیز کردن گوش و‌ تمیز کردن گوشه‌ی چشم با یک پارچه‌ی مرطوب، باید بخشی از فرآیند روزانه‌ی نظافت شما برای شیتزو‌ها باشد. صورت آنها مانند صورت بچه‌ها زود کثیف می‌شود. پس از هر بار غذا خوردن سعی کنید تا موهای صورت را پاک کنید. نژادهای کوچک مستعد مشکلات دهان ودندان هستند، شیتزو هم از این قاعده مستثنا نیست. دندان‌ها را به‌طور منظم مسواک بزنید تا از بیماری دهان و لثه هم جلوگیری شود.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به موقع و سریع از آن‌ها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بيماري‌ها

 • آلرژی
 • Hip dysplasia
 • دررفتگی کشکک
 • دیسپلازی کلیه نوجوانان
 • عفونت مثانه و سنگ مثانه
 • مشکلات مربوط به چشم
 • عفونت گوش
 • مشکلات نگه داری لثه،دندان و دندان شیری
 • فتق نافی
 • شانت کبدی پورسیستمیک
 • صدای خس‌خس بینی
 • عطسه معکوس

نکات مثبت

 •  باوفا و مهربان
 •  نژادی مناسب برای کودکان
 •  دوست دارد که در دامان صاحب خود بنشیند و آرام گیرد.

نکات منفی

 •  پوشش بدنش نیاز به نظافت و مراقبت زیادی دارد.
 •  در ابتدا نسبت به غریبه‌ها با احتیاط عمل می‌کند.
 •  مستعد ابتلا به مشکلات تنفسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *