شیواوا

شیواوا یا شی‌هواهوا یک نژاد دل‌ربا با جثه‌ای کوچک، شخصیتی بزرگ و تنوع در طرح و رنگ‌های متفاوت است. آنها یک سگ کامل هستند، کاملاً آماده برای شرکت در مسابقات ورزشی هستند؛ همچنین محققان آنها را در بین 10 نژاد برتر برای نگهبانی دسته‌بندی می‌کنند. شیواوا هیچ‌چیز را بیشتر از اینکه همراه صاحب خود باشند (حتی صاحبان بی‌تجربه) دوست ندارند. نیاز زیادی به نظافت و ورزش ندارند. آنها یک انتخاب عالی برای آپارتمان هستند که با همه‌ی افراد خانواده رابطه‌ی خوبی دارند. فقط از این موضوع اطمینان حاصل کنید که هر کودک جدیدی به خانه‌ی شما می‌آید، نحوه‌ی رفتار با این سگ کوچک را بداند.

سازگاری شیواوا ها

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت شیواوا ها

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی شیواوا ها

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی شیواوا ها

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری شیواواها

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

10-18 سال

وزن

1-3 كيلوگرم

اندازه

15-25 سانتي‌متر

گروه نژادی

همراه

تاريخچه

مانند خیلی از نژادهای دیگر، اصلیت شیواوا کاملاً مشخص نیست، ولی دو فرضیه در این مورد وجود دارد. اولی بیان می‌کند که شیواوا از سگی در مرکز یا جنوب قاره‌ی آمریکا به نام techichi سرچشمه گرفته است. دومین فرضیه در مورد این است که یک سگ کوچک و بی‌مو از چین توسط تاجران اسپانیایی به مکزیک آورده شده و با یک سگ کوچک محلی جفت‌گیری کرده است.
به هر حال شیواواهایی که امروزه می‌شناسیم، در دهه‌ی 1850، در ناحیه‌ی شیواوای مکزیک یافت شدند و به‌همین سبب هم نامشان را شیواوا گذاشتند. توریست‌های آمریکایی که به مکزیک سفر کرده بودند، آنها را با خود به آمریکا بردند. در سال 1890 این نژاد به‌نمایش گذاشته شد. شیواواهای موبلند احتمالاً از ترکیب شیواوا با پاپیلون یا پامرانین به‌وجود آمده‌اند. این نژاد در سال‌های 1930 تا 1940 محبوب شد، زیرا استاد رقص و موسیقی لاتین، خاویر کوگات (Xavier Cugat)، یک شیواوا داشت و نام این نژاد با نام استاد گره خورد. از حدود سال  1960، نژاد شیواوا یکی از محبوب‌ترین نژادها در فهرست AKC شد. امروزه جایگاه یازدهم را در میان 155 نژاد ثبت ‌شده دارد.

ويژگي‌ها

اخلاقی: دوست‌داشتنی و سرگرم‌کننده، شیواوا هیچ چیز را بیشتر از این دوست ندارد که نزدیک صاحب خود باشد. این سگ‌ها همه جا دنبال صاحب خود می‌روند و حتی موقع خرید درون سبد فروشگاه خود را جا می‌دهند. تعجب‌آور نیست که یک شیواوا خیلی وابسته به فرد خاصی شود و کاملاً خود را نیازمند حس کند. کوچک‌ترین سگ اما می‌توان گفت بزرگ‌ترین شخصیت را داراست. شخصیت و جثه‌ی بی‌همتای این نژاد، این سگ را تبدیل به همراهی برای همه‌ی زمان‌ها و مکان‌ها می‌کند. خیلی از مردم می‌گویند که اگر یک‌بار زندگی خود را با این نژاد قسمت کنید، دیگر نمی‌توانید نژادی جز شیواوا را بپذیرید. شیواوا اگر به‌خوبی اجتماعی نشده باشد ممکن است در برابر سگ‌های غریبه بسیار تهاجمی عمل کند. درواقع در هنگام دعوا اندازه‌ی کوچک خود را فراموش می‌کند. این ممکن است برایش دردسر ایجاد کند و اگر سگی بزرگ باشد، به او آسیب بزند. با این‌که با یک فرد خاص به‌خوبی جفت می‌شوند اما لذت می‌برند که با افراد جدید دوست شوند و این اتفاق در صورت معرفی درست خواهد افتاد. اما در ابتدا ممکن است کمی محتاط باشند. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: طبیعت هوشیار و گوش‌به‌زنگ شیواوا از او یک نژاد بسیار عالی برای نگهبانی ساخته است. آنها حساسند و با مهربانی و احترام، تبدیل به سگ‌های بهتری می‌شوند. علاوه‌بر اینکه یک هم‌خانه‌ی مهربان هستند؛ شیواواها بسیار باهوشند و سریع یاد می‌گیرند. آنها می‌توانند در مسابقاتی همچون سنجش پابکی شرکت کنند و با همان جدیت سگ‌های بزرگ‌تر به مؤفقیت هم می‌رسند. این موضوع بیان می‌کند که آنها سگ‌هایی بااراده هستند، فقط باید انگیزه‌ی لازم به آنها داده شود. برای آموزش از روش‌های تشویقی استفاده کنید؛ توبیخ کردن روش مناسبی برای آموزش این نژاد نخواهد بود.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: شیواوا یک سگ عاشق کودکان است. ولی ترکیب یک سگ کوچک با کودکی خردسال می‌تواند یک فاجعه‌ی کامل باشد. این نژاد برای خانواده‌هایی با کودک زیر 8 سال مناسب نیست، زیرا کودک شما می‌تواند به سگ آسیب وارد کند. باید قوانینی را وضع کنید مثل اینکه تنها زمانی کودکان با سگ بازی کنند که روی زمین نشسته باشند. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه شیواوا را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود، نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید. این سگ‌ها رابطه‌ی خوبی با دیگر حیوانات‌خانگی از جمله گربه‌ها دارند به‌خصوص زمانی که از تولگی با هم باشند. این سگ‌ها عادت دارند که همواره کنترل را به‌دست داشته باشند و به‌همین خاطر ممکن است با سگ‌های بزرگ‌تر در خانه به مشکل بخورند ولی اگر دیدید که سگ کوچک شما سلطنت می‌کند، خیلی تعجب نکنید.

مراقبت و نگهداري

تغذیه: مقدار توصیه شده غذای روزانه برای شیواوا بین یک‌چهارم تا یک‌دوم پیمانه غذای خشک است. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید. هرچه غذای باکیفیت‌تری به سگ خود بدهید، مواد مغذی بیش‌تری دریافت می‌کند و دیرتر گرسنه می‌شود.

محل نگه‌داری: شیواواها باید در خانه نگه‌داری شوند. اما نیاز به ورزش و فعالیت روزانه دارند. آنها می‌توانند با انرژی مضاعف خود شما را شگفت‌زده کنند و مدت زمان زیادی دنبال چیزی بدوند. بازی پرتاب و بازگرداندن می‌تواند انتخاب مناسبی برای تخلیه‌ی انرژی سگ شما باشد. اگرچه شیواوا بازی کردن در بیرون از خانه را دوست دارد ولی هیچ‌گاه نباید او را تنها بیرون رها کنید. شاهین و یا دیگر سگ‌ها ممکن است به شیواوای شما حمله کنند و به او آسیب بزنند. اگر در هوای سرد بیرون می‌روید، حتماً ژاکت یا گرم‌کنی به این نژاد بپوشانید تا سرما نخورد.

نظافت: شیواوا یک نژاد “بشوروبرو” است. نظافت و برس کشیدن موهای او خیلی کوتاه است و زمان زیادی نمی‌برد. برس کشیدن هفتگی برای تمیز ماندن و از بین رفتن موهای مرده کافی است. آنها کم مو می‌ریزند و فصول بهار و پاییز فصل‌های موریزی آنهاست. با برس کشیدن مداوم می‌توانید این ریزش را کنترل کنید. استحمام ماهی یک یا دو بار نیاز می‌شود. گوش‌ها عضو مهمی در هنگام نظافت هستند. آنها را چک کنید و اگر کثیفی و یا مومی درون گوش مشاهده کردید، آن را با یک پارچه‌ی کتان با ترکیبات مشخص که دامپزشک می‌گوید، تمیز کنید. خیلی وارد ساختار داخلی گوش نشوید که ممکن است به گوشش آسیب وارد کند. اگر چشم سگ شما ترشحاتی دارد، با احتیاط آنها را تمیز کنید. ناخن‌ها سریع رشد می‌کنند و باید آنها را کوتاه نگه دارید. هنگام کوتاه کردن ناخن، پدهای پا را برای هر گونه آسیب و یا ورود جسم خارجی چک کنید. دندان‌ها را حداقل هفته‌ای سه بار مسواک بزنید تا از بیماری‌های دندانی که این نژاد مستعدش است، جلوگیری شود. سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. با بررسی هفتگی شما می‌توانید مشکلات پیش آمده برای سلامتی سگ را خیلی زود متوجه شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بيماري‌ها

 •  دررفتگی کشکک
 • سوفل قلبی
 • تنگی مجاری تنفسی
 • مسدود شدن نای
 • هیدروسفالی
 • لرزش
 • استخوانی نشدن مفاصل جمجمه
 • نکات مثبت

  •  سازش‌پذیرند.
  •  سگی باهوش است؛ اگر که فرد مناسبی برای او باشید.
  •  جثه‌ای کوچک دارد که به راحتی قابل حمل است.

  نکات منفی

  •  آب و هوای سرد را تحمل نمی‌کنند.
  •  نیاز به فعالیت بدنی زیادی دارند.
  •  نژاد خوبی برای خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند، نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *