مالینوا

مالینوا نژادی است که در اصل برای استفاده به عنوان سگ گله پرورش داده می‌شد. امروزه آنها در نیروی پلیس و ارتش هم استفاده می‌شوند. به‌عنوان سگ نگهبان و همچنین یک عضو دوست‌داشتنی خانواده نیز نگه‌داری می‌شوند. در دستان یک فرد باتجربه، این نژاد یک همراه مشتاق، باهوش و ورزش‌کار خواهد بود. به‌خاطر انرژی زیادی که دارند و فعالیت بدنی زیادی که نیاز دارند، ممکن است این نژاد خیلی برای آپارتمان‌ها و فضاهای کوچک مناسب نباشد. مالینوا برای کسی که تجربه‌ی زیادی در نگه‌داری سگ ندارد، نژاد مناسبی نیست. ولی مالینواها با تمرین جدی و باثبات و فعالیت زیاد بدنی و ذهنی، سگ‌هایی دوست‌داشتنی و باوفا برای زندگی با شما خواهند بود.

سازگاری

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت 

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12-14 سال

وزن

20-40 کیلوگرم

اندازه

50-60 سانتی‌متر

گروه نژادی

سگ گله

تاریخچه

مالینوا بلژیکی یکی از 4 نوع سگ گله و محافظ گوسفندان است که در اواخر قرن 19 در بلژیک تکامل یافته‌اند. در سال 1892، پروفسور رول موظف شد تا روی سگ‌های بومی بلژیک تحقیق کند تا آنها را به گونه‌های متفاوتی تقسیم کند. پروفسور تعدادی سگ را یافت که شباهت زیادی به هم داشتند و تنها از نظر رنگ و نوع پوشش روی تنشان با هم تفاوت داشتند. این سگ‌های شبیه به هم، نژادی کلی را با نام Belgian shepherd تشکیل دادند و بعد‌ها به چهار نژاد مجزا تقسیم شدند، البته در آن زمان این نژاد توسط موسسه بلژیکی به رسمیت شناخته نشد و امروزه هم این چهار نژاد در بریتانیا فقط به‌عنوان یک نژاد در نظر گرفته می‌شوند. یکی از این چهار نژاد که دارای مو‌های کوتاهی بود، در اطراف شهر مالین در شمال غربی بلژیک قرار داشت و به همین علت مالینوا نام گرفت. سگ‌های مالینوا از سال ۱۹۱۱ تا زمان آغاز جنگ جهانی دوم به آمریکا صادر می‌شدند و به سگ‌های مشهوری در آنجا تبدیل شدند. امروزه از مالینوا‌ها اغلب در اداره‌ی پلیس استفاده می‌شود و آنها حتی بیشتر از سگ‌های ژرمن شپرد در کار‌های جست‌و‌جو، کشف مواد و نجات گروگان‌‌‌ها کاربرد دارند. در سال 2019 یک مالینوای بلژیکی به نام کانان در عملیاتی که هدفش ابوبکر البغدادی بود، آسیب دید. عملیات مؤفق بود و کانان بعد از بهبودی کامل در کاخ سفید مورد تجلیل قرار گرفت.

ویژگی‌ها

ظاهری: مالینواها جثه‌ای متوسط دارند. موهایی کوتاه و صاف که هنگام دست کشیدن روی بدن سخت به نظر می‌رسند. پوشش سطحی سخت و پوشش زیرین متراکم یک کت مناسب برای آب‌وهوای مختلف می‌سازند؛ زیرا این نژاد برای این پرورش داده می‌شود که در هر شرایطی در فضای آزاد فعالیت داشته باشد. موهای اطراف گردن بلندتر هستند و تشکیل نیمچه یالی را داده‌اند. پوشش عموماً به رنگ حنایی دیده می‌شود، همراه با یک ماسک سیاه روی صورت و گوش‌هایی افراشته و سیاه‌رنگ. نوک موها می‌تواند به سیاه بزند. بعضی مالینواها رنگ سفید روی انگشتان و یا نقطه‌ی سفید کوچکی روی سینه دارند. چشم‌های براقی دارند که در کنار فرم گردن و سرشان، جذابیت خاصی به آنها بخشیده است. دست‌های راست و قائم دارند و پاها هم بر‌خلاف سگ ژرمن شپرد، زوایه‌ی آنچنانی ندارند. در نگاه اول ممکن است یک مالینوا را با ژرمن شپرد اشتباه بگیرید. اما دارای تفاوت نژادی مشخصی هستند. جثه‌ی مالینواها در مقایسه با ژرمن کوچک‌تر است و استخوان‌هایی سبک دارند. وزن خود را روی انگشتان می‌اندازند که شکلی مربعی به بدنشان می‌دهد؛ در حالی که ژرمن شپردها روی مچ‌های خود راه می‌روند. پوشش مالینواها روشن‌تر است و علاوه بر حنایی ممکن است قرمز و یا برنزی هم دیده شوند، اما ژرمن‌ها برنزی‌رنگ هستند و قسمت‌های زیادی از بدنشان رنگ سیاه دارد. گوش‌های مالینواها بیشتر به شکل مثلث درآمده است.

اخلاقی: مالینوز‌ها سگ‌های بسیار پر‌انرژی و چالاکی هستند و در هر شرایطی بی‌پروا و مراقب عمل می‌کنند. آنها با خانواده مهربان ولی نسبت به غریبه‌ها محتاط‌ هستند تا زمانی که حدوحدود و اعتماد خود را نسبت به آنها به دست آورند. خجالتی و یا پرخاشگر بودن بی‌جهت از خصوصیات این نژاد نبوده و مورد قبول نیست. مالینواها به عنوان سگ‌های خانگی، تمایل زیادی به شرکت در فعالیت‌های خانوادگی دارند و نگه‌داری آنها برای افرادی که ساعات زیادی را سر کار هستند یا به مسافرت‌های طولانی مدت می‌روند، مناسب نیست. خلق‌و‌خو یک‌باره ایجاد نمی‌شود. ژنتیک، آموزش و اجتماعی شدن تأثیر زیادی در خلق‌و‌خو سگ دارد. قبل از انتخاب یک توله سگ، دیدن والدین و وابستگان توله می‌تواند کمک شایانی در پیش‌بینی شخصیت بزرگسالی سگ به شما کند. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: مالینواها سگ‌های بسیار حساسی هستند و نباید با خشونت در تمرینات و آموزش با آنها رفتار کرد، بلکه باید از تشویق و جملات روحیه‌بخش برای یادگیری آنها استفاده کرد. آنها بهخلق‌و‌خوسرعت یاد می‌گیرند و از این که خواسته‌ی صاحب خود را برآورده کنند، لذت می‌برند. این سگ‌ها استقامت بسیار بالایی دارند و از فعالیت و کار لذت می‌برند. سگ‌های بسیار باهوشی که در کارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. کار اصلی آنها و هدف پرورش، بودن به عنوان سگ گله یاد می‌شود. مالینوا‌ها سگ‌های نگهبان خوبی هستند و برای حفاظت از شما حاضرند هر کاری بکنند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، این سگ‌ها امروزه در ادارات پلیس در بسیاری از کشور‌ها از جمله فرانسه، آمریکا، بلژیک و حتی ایران استفاده می‌شوند؛ علت این استفاده‌ی گسترده، حس بویایی قوی، هوش بالا، وزن مناسب و چالاکی آنهاست.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: مالینوایی که به‌خوبی اجتماعی شده باشد، رابطه‌ی خوبی با کودکان دارد؛ مخصوصاً اگر همراه با هم بزرگ شده باشند. اما به‌خاطر خوی نگهبانی از گله، ممکن است تحریک شوند و اقدام به دندان گرفتن و راهنمایی کودک به محل مشخصی کنند. باید به مالینوای خود بیاموزید که این عمل مورد پذیرش نیست. مالینوای بالغی که با کودکان به‌خوبی آشنا نیست، مناسب برای خانه‌هایی است که فرزند بزرگ و بالغی دارند و نحوه‌ی رفتار درست با سگ را متوجه می‌شوند. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه مالینوا را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید. مالینواها در مقابل سگ‌های دیگر و گربه‌ها رفتاری تهاجمی نشان می‌دهند؛ مگر اینکه از زمان تولگی با هم بوده و بزرگ شده باشند. اگر می‌خواهید که مالینوای شما با حیوانات دیگر به‌خوبی رفتار کند، باید آموزش را از سنین پایین آغاز کنید و با رفتار درست به آنها پاداش بدهید؛ در غیر این‌صورت در حضور پت‌های دیگر این وظیفه‌ی شماست که سگ خود را تحت کنترل داشته باشید تا به بقیه‌ی حیوانات حمله نکند.

مراقبت و نگه‌داری

تغذیه: مقدار توصیه شده روزانه بین 2 تا 3 پیمانه غذای خشک باکیفیت است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش‌فرم نگه دارید.

محل نگه‌داری: مالینواها اصولاً مناسب برای زندگی آپارتمانی نیستند ولی اگر مقدار فعالیت و ورزش کافی را داشته باشند، حتی می‌توانند برای خانه‌های کوچک هم مناسب باشند. آنها هوای سرد را ترجیح می‌دهند ولی می‌توانند خود را با شرایط آب‌وهوایی گرم هم وفق دهند. مالینوا باید به عنوان عضوی از خانواده باشد و داخل خانه با بقیه زندگی کند. اگر برایتان ممکن است، فضایی فنس کشیده را در بیرون از خانه برای ورزش سگ خود بدون قلاده در نظر بگیرید، علاوه بر ورزش در فضای محافظت شده، پیاده‌روی‌های طولانی و دویدن می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. مالینوا باید روزی 3 الی 4 بار، هر بار 20 دقیقه فعالیت جسمانی داشته باشد و راه رفتن آهسته و کوتاه، نمی‌تواند او را راضی کند. تعجب نکنید اگر در حیاط خود یک مسیر دایره‌ای بزرگ را دائماً دنبال مالینوای خود می‌دوید، این حرکت دورانی به‌خاطر غریزی بودن به عنوان سگ گله و جمع‌آوری گوسفندان است. براساس سن باید ورزش‌های مناسبی را برای سگ خود تدارک ببینید. برای آموزش باید سرسخت و جدی باشید اما هیچ‌گاه از تنبیه استفاده نکنید که نتیجه‌ی عکس خواهد داد.

نظافت: پوشش کوتاه و صاف مالینوا، کار را برای نظافت آسان کرده است. هفته‌ای یک‌بار موها را برس بکشید. استحمام فقط در مواقع نیاز، ضروری خواهد بود. مالینوا در کل سال موریزی دارد؛ به‌خصوص در بهار و پاییز. هفته‌ای دو یا سه بار دندان‌های سگ را مسواک بزنید تا باکتری و اجسام خارجی رسوب نکنند؛ برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و بوی بد دهان می‌توانید این کار را هر روز انجام دهید. ناخن‌ها را به‌طور مرتب کوتاه کنید اگر به‌طور طبیعی نیفتاده باشند. اگر صدای ناخن‌ها هنگام راه رفتن روی زمین شنیده می‌شود، وقت کوتاه کردن آنهاست.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که به نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمزي و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به‌موقع و سریع از آ‌ها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بیماری‌ها:

نکات مثبت

  •  سگ‌هایی بسیار باهوش و آموزش‌پذیر
  •  شامه‌ی خوبی برای فهمیدن هدفشان دارند و در طول کار پیشرفت می‌کنند.
  •  نیاز به نظافت خیلی خاصی ندارند.

نکات منفی

  •  ممکن است برای خانواده‌ها و بچه‌های کوچک مناسب نباشند.
  •  شخصیت سرسختی دارند.
  •  نیاز به سطح بالایی از ورزش و فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *