پکینیز

پکینیزها برای قرن‌ها پرورش داده می‌شدند تا هم‌نشین تسلی‌دهنده خانواده‌های امپراتوری چین باشند. امروزه آنها هنوز یک همدم خوب برای انسان هستند که با همه با وقار و ظرافت برخورد می‌کنند. پیکی یک سگ وفق‌پذیر برای شرایط مختلف است، شرایطی مثل زندگی در آپارتمان یا بودن به‌عنوان حیوان‌خانگی یک فرد بی‌تجربه در نگه‌داری سگ. با این وجود آنها علاقه به پارس کردن دارند و ممکن است باعث رنجش همسایگان شوند. پیکی معمولاً به یک نفر خاص عادت می‌کند و همواره به او چسبیده است. کودکان ممکن است در حین بازی به او آسیب بزنند، برای همین مناسب برای خانواده‌هایی با فرزند بزرگ است. اگر که می‌توانید نیازهای پکینیز را برآورده کنید، او برای شما یک همدم دوست‌داشتنی و باوفا خواهد بود که هیچ‌وقت پشتتان را خالی نمی‌کند و همواره کنار شماست.

سازگاری پیکینیز ها

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت پیکینیز ها

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی پیکینیز ها

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی پیکینیز ها

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری پیکینز ها 

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12-15 سال

وزن

3-6 كيلوگرم

اندازه

15-25 سانتي‌متر

گروه نژادی

همراه

تاريخچه

بر اساس افسانه‌های چینی، روزي شیری عاشق یک مارموست (نوعی میمون) شد و از بودا درخواست کرد که سایز او را کوچک کند ولی قلب او را به بزرگی قلب یک شیر نگه دارد تا با عشقش ازدواج کند. بودا قبول کرد که او را به عنوان تلفیقی از سگ و شیر چینی به‌وجود آورد. احتمالاً این داستان واقعی نیست ولی داستان خوبی است. منشأ این نژاد از کشور چین بوده و دارای قدمتی به درازای 4000 سال قبل از میلاد است. آنها به عنوان یک حیوان دوست‌داشتنی و همراه در خانواده‌های سلطنتی پکن استفاده می‌شدند. بعضی از منابع نیز، تاریخ پیدایش او را تا 2000 سال قبل از میلاد می‌دانند که در معابد چین آثاری از پکنیز دیده شده است. در طول سلسله تانگ، این نژاد مقدس در نظر گرفته شد. امپراتور چهار پکینیز را انتخاب کرد تا به‌عنوان محافظان او خدمت کنند. هنگامی که انگلیس در سال 1860 معابد را غارت کرد، این نژاد به انگلستان برده شد. با توجه به شواهد DNA تایید شده پکینیز یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ دنیا است. اعتقاد بر این است که پیکی در چین به نام پکن پایتخت کشور چین نام‌گذاری شده بود (در حال حاضر پکن پایتخت چین است)، و از سگ‌های اشرافی شاهزادگان و اعضای خانواده‌های امپراتوری و سلطنتی بوده است. این نژاد به‌شدت محافظت می‌شد و هرگز مجاز به ترک قصر نبود؛ به‌همین دلیل تا سال 1860 در کشور چین محبوس شده بود اما به‌دلیل جنگ در سال 1860 این نژاد به دنیای غرب وارد شد. هنگامی که نیروهای انگلیسی پس از حمله به پکن وارد قصر امپراتوری شدند، یکی از اکتشافات آنها، یافتن پنج سگ پکینیز بود که آنها را به انگلستان وارد کردند. این سگ‌ها به‌عنوان غنائم جنگ به انگلستان منتقل شدند که دو تای آنها به دوشس ولینگتون، دو تا به دوک و دوشس ریچموند و گوردون، و یکی به ملکه ویکتوریا تقدیم شد که ملکه ویکتوریا پکینیز خود را “لوتی” نامید. اولین پکینیز در سال 1894 در نمایشگاه سگ بریتانیا نمایش داده شد و باشگاه پیکینیز در سال 1904 تاسیس شد. همان‌طور که قابل پیش‌بینی بود محبوبیت پکینیز به سراسر اقیانوس اطلس و به ایالات متحده گسترش یافت. اولین پکینیز، توسط باشگاه آمریکایی، در سال 1906 ثبت شد و باشگاه مخصوص پکینیز در آمریکا در سال 1909 تشکیل شد.

ويژگي‌ها

ظاهری: پکینیز یک کت بلند، زمخت و صاف به تن می‌کند که موها از بدن فاصله می‌گیرند مانند اشعه‌های نور. در زیر این کت، یک پوشش ضخیم و نرم وجود دارد. همان‌طور که به شیرسگ معروف است، دور گردن و در محل بازوها، موها به حالت یال درآمده‌اند و موهای سایر نواحی بدن کوچک پکینیز کمی کوتاه‌تر هستند. با وجود موهای بلند، بدن پکینیز باید دیده شود و مبهم نباشد، زیرا که موها در مناطقی به حالت پر درآمده‌اند. بینی کوچک، چشمانی بزرگ و وجود چین و چروک روی صورت آنها از دیگر خصوصیات ظاهری پکینیز است.

اخلاقی: برخلاف ظاهرشان که ممکن است احمق به‌نظر برسند، شخصیتی قوی و زبل دارند. پکینیزها بسیار متین هستند، خودباوری بالایی دارند، و همچنین بسیار لجوجند که تمامی این ویژگی‌ها با تحرک و فعالیت زیاد، محبت و خوش‌اخلاقی آنها همراه شده است. آنها احترام زیادی را برای شما قائل هستند، اگر که این احترام متقابل باشد. خلق‌وخوی سگ وابستگی زیادی به فاکتورهایی همچون ژنتیک، آموزش و اجتماعی شدن دارد. توله‌های خون‌گرم کنجکاو و بازیگوش هستند و دنبال انسان‌ها می‌روند تا خود را به آنها برسانند. یک توله‌ی میانه‌رو را انتخاب کنید؛ نه خیلی شیطون و نه خیلی گوشه‌گیر. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: پیکی‌ها خیلی باوفا هستند و از اشخاص حفاظت خواهند کرد و در صورت دیدن شخص ناشناس با ایجاد سروصدا و پارس کردن شما را مطلع می‌کنند. پکینیزها بسیار باهوشند ولی این هوش با ذهنی مستبد همراه شده است؛ براساس پیشینه‌ی خود، آنها سگ‌های امپراتور هستند و در ناز و نعمت بزرگ شده‌اند پس امروز هم همين انتظار را دارند. برای تعلیم دادن به آنها باید بسیار محکم و قوی بوده و از روش‌های تشویقی مثل دادن غذا و تحسین کردن آنها استفاده کرد. در صورتی که شما قادر باشید به او بفهمانید که کاری که می‌خواهید او انجام دهد، برای خودش مفید است نه خودتان، همیشه پیروز می‌شوید.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: پکینیزها گزینه‌ی خوبی برای خانواده‌هایی که بچه‌ی کوچک دارند که تازه راه رفتن را یاد گرفته‌اند، نیستند. زیرا آنها قابلیت تحمل رنج و آزار دیدن را ندارند و از خود در برابر هر گونه اذیت‌شدنی دفاع می‌کنند و بسیار عصبی می‌شوند. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه پکینیز را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید. پکینیزها ارتباط با هم نژادهای خود را بیشتر دوست دارند، ولی اجتماعی شدن آنها در دوران تولگی باعث می‌شود یاد بگیرند که با سگ‌ها، گربه‌ها و حتی سگ‌هایی که 20 برابر از خودشان بزرگ‌تر هستند، چگونه رفتار کنند.

مراقبت و نگهداري پیکینیز ها

تغذیه:مقدار توصیه شده روزانه بین نصف تا یک پیمانه غذای خشک باکیفیت است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. پکینیز یک سگ عضلانی است و هنگامی که او را از زمین بلند می‌کنید، باید احساس سنگینی داشته باشید ولی این موضوع نباید با چاقی اشتباه گرفته شود. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید.

محل نگه‌داری: پکینیزها مناسب برای زندگی کردن در محیط خانه هستند از یک آپارتمان کوچک گرفته تا یک عمارت بزرگ. برای تحرک، ورزش و بازی آنها محیط کوچکی مانند بالکن یا حیاط منزل شما نیز مناسب است؛ البته که این محیط باید محافظت‌ شده باشد، در غیر این‌صورت پکینیز می‌گردد و راهی برای فرار پیدا می‌کند. پیکی عاشق این است که همراه شما به پیاده‌روی برود و محله را بگردد. آنها دور تا دور خانه می‌دوند؛ مخصوصاً اگر سگ دیگری همراهشان باشد. آنها نباید بیرون از فضای خانه نگه داشته شوند. با وجود پوشش بلند و بینی کوچک نسبت به هوای گرم حساسند و توانایي تحمل شرایط آب‌وهوایی مختلف را ندارند.

نظافت: بدن پکینیز را به صورت هفتگی برس بکشید تا موها گره نخورند. قبل از شروع، موها را کمی مرطوب کنید تا هنگام برس کشیدن آنها نشکنند و آسیب نبینند. همان‌طور که در طول بدن پیش می‌روید، هر منطقه را نمناك کنید. برای پاها، دم و گوش‌ها از یک شانه‌ی مخصوص فلزی استفاده کنید. صورت و اطراف چشم‌ها را به‌صورت روزانه تمیز کنید. چروک‌های صورت مستعد عفونی شدن هستند و پس از هر بار که صورت سگ خیس می‌شود، باید آنها را کاملاً خشک کنید. پیکی را ماهی یک یا دو بار به حمام ببرید. از شامپوی مخصوص سگ استفاده کنید و پس از پایان استحمام او را خشک نکنید تا به‌طور طبیعی خودش خشک شود. موهای پاها را کوتاه کنید تا جسم خارجی آنجا گیر نکند و باعث گره خوردن موها نشود. ناخن‌ها را به‌طور مرتب کوتاه کنید؛ عموماً هر دو یا سه هفته یک‌بار. دندان‌ها را حداقل هفتگی مسواک بزنید و بهتر است این کار را روزانه انجام دهید. مسواک زدن باعث جلوگیری از بیماری‌های دهان و دندان می‌شود که مشکل بزرگی در نژادهای کوچک است.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به موقع و سریع از آنها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بيماري‌ها

 • دررفتگی کشکک
 • آب مروارید
 • کام شکاف‌دار
 • اختلال کریپتورکیدیسم
 • دیس تیکیازیس (برخورد مژه با قرنیه)
 • بیرون زدن مو از قرنیه
 • اکتروپیون
 • درماتیت پوستی
 • هیدروسفالی
 • کراتوکنژنکتیویت
 • مشکلات دریچه میترال
 • آتروفی پیش‌رونده شبکیه
 • بیماری دیسک‌های بین‌مهره‌ای
 • Brachychephalic syndrom

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *