گلدن رتریور

گلدن رتریور یک نژاد با رفتاری دوستانه و شکیباست که آنها را تبدیل به یک سگ عالی برای خانواده کرده است. هوش بالا، آنها را لایق برای حضور در جمع سگ‌های کار کرده است. گلدن‌ها در بازیافتن اشیا برای شکارچیان، جست‌وجو، کشف مواد قاچاق و همچنین عمل به عنوان سگ‌های خدماتی و درمانی عالی عمل می‌کنند. آنها ورزشکاران ذاتی بوده و در مسابقات ورزشی نظیر چابکی و میزان اطاعت‌پذیری جزء مدعیان هستند. گلدن‌ها به‌راحتی آموزش می‌بینند و خیلی راحت با انواع افراد و خانه‌ها کنار می‌آیند. رابطه‌ی آنها با کودکان خوب است و از خانواده‌ی خود محافظت می‌کنند. اگر نژادی باوفا، دوست‌داشتنی و باهوش می‌خواهید، گلدن رتریور می‌تواند همدمی مناسب برای شما باشد.

سازگاری گلدن ها

 سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

 مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها “آسان گیر”، “بردبار”، “انعطاف پذیر” و حتی “پوست کلفت” نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

 تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

 تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

 تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت گلدن ها 

 صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

 صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

 صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی گلدن ها

 میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

 لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

 سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

 سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

 استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

 اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی گلدن ها 

 سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

 نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

 نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

 بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری گلدن ها

 سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه “نشستن”)، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که “چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟”، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

 هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

 گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

 تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

 پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

 جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

10-12 سال

وزن

24-34 كيلوگرم

اندازه

50-60 سانتي‌متر

گروه نژادی

ورزشي

تاريخچه

برای سال‌های زیادی، افسانه‌ای وجود داشت که گلدن رتریورها از سگ‌های گله‌ی روسی سرچشمه گرفته‌اند که از سیرک خریداری شده بودند. اما در حقیقت این نژاد در اسکاتلند تکامل یافته است. Lord Tweedmouth مانند خیلی از افراد بااصالت زمان خود، انواع مختلفی از حیوانات را پرورش می‌داد تا بتواند یک نژاد بی‌نقص از هر گونه‌ای به‌وجود آورد. این پرورش از سال 1835 تا 1890 ادامه‌دار بوده است. این فرد كه یک شکارچی مرغابی بوده، سگی را مد نظر داشته که نسبت به بقیه نژادها به حرف انسان بیشتر گوش بدهد و همچنین داخل خانه سگی وفادار با روحیاتی آرام باشد. نتیجه‌ی تلاش‌ها او و آمیزش نژادهای مختلف که برخی هم اکنون وجود ندارند، باعث به‌وجود آمدن نژادی با مشخصات گلدن امروزی شده است. در سال 1920 نام این نژاد رسماً به گلدن رتریور تغییر یافت و ثبت شد. اکنون گلدن رتریور دومین نژاد محبوب در ایالات متحده است.

ويژگي‌ گلدن ها

ظاهری: گلدن رتریورها سگ‌هایی با جثه متوسط و موهای نسبتاً بلند. گلدن‌ها یک پوشش سطحی ضخیم و ضدآب دارند؛ همراه با پوشش زیرین متراکم. بعضی موهای صاف دارند و برخی موج‌دار. موهای نازک‌تر و پرمانند در ناحیه‌ی سینه، پشت پاها و دم دیده می‌شوند. گلدن رتریورها در همه‌ی طیف‌های طلایی دیده می‌شوند؛ از طلایی روشن گرفته تا تیره. بعضی پرورش‌دهندگان ادعا می‌کنند که گلدن‌های سفید خاصی را به فروش می‌رسانند اما پوشش سفید، جزء رنگ‌های مورد قبول گلدن رتریورها نیست.

اخلاقی: گلدن رتریور همواره با ویژگی‌های مثبت یاد می‌شود؛ مثل هوش بالا، اجتماعی بودن، زیبایی و وفاداری. طبیعت شیرین و آرام، نشان مخصوص گلدن رتریورهاست. گلدن برای این موضوع پرورش یافته است که همراه انسان‌ها باشد و با آنها کار کند؛ این نژاد مشتاق است که صاحب خود را خشنود کند. با وجود اینکه گلدن رتریور به‌خوبی برای زندگی با انسان برنامه‌ریزی شده و رفتاری مناسب دارد. همچون دیگر نژادها باید به‌خوبی آموزش ببیند و تمرین داده شود. این سگ‌ها سرزنده هستند. به‌آرامی بزرگ می‌شوند و رفتار بچگانه خود را تا 3 الی 4 سالگی حفظ می‌کنند؛ بعضی گلدن‌ها شخصیت بازیگوششان را همراه خود از تولگی به بزرگسالی می‌برند. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: گلدن رتریور سگ خانواده است. آنها از بودن با خانواده‌ی خود لذت می‌برند. باید آماده باشید که گلدن را در کارهای خانه مشارکت دهید. ممکن است هر لحظه آنها را در زیر پاهای خود بیابید. این سگ‌ها بسیار باهوشند و به‌ همین علت باید ذهنشان فعال باشد و به‌دلیل ورزشی بودن، باید از نظر فعالیت جسمانی هم تأمین شوند. بازی پرت‌کردن وسایل و بازگرداندن آنها می‌تواند روش خوبی برای تخلیه انرژی باشد؛ همچنین روش‌های دیگری چون تست چابکی، اطاعت‌پذیری و مسائل مربوط به گوشت‌خواران برای فعالیت ذهنی و جسمی پیشنهاد می‌شوند. با وجود اینکه گلدن از خانواده خود محافظت می‌کند و ممکن است به غریبه‌ها پارس کند، ولی نمی‌توان روی او به عنوان یک سگ نگهبان حساب باز کرد. بیشتر سعی می‌کنند با تکان دادن دم و لبخند زدن از بقیه استقبال کنند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: گلدن رتریور یک سگ مهربان است که با سروصدا و جنب وجوش کودکان مشکلی ندارد و درواقع برای این اغتشاش‌ها تکامل یافته است. با این وجود گلدن یک سگ بزرگ و قوی است که ممکن است سهواً به کودک شما آسیب برساند. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه گلدن رتریور را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یکدیگر باشید؛ همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید. نحوه‌ی رفتار گلدن رتریور در مقابل بقیه‌ی حیوانات بیشتر از روی خوشحالی است. آنها هم‌نشین خوبی برای سگ‌های دیگر هستند و با معرفی درست و اصولی می‌توانند با گربه‌ها، خرگوش‌ها و سایر پت‌ها کنار بیایند.

مراقبت و نگهداري

تغذیه: مقدار توصیه شده غذای روزانه بین 2 تا 3 پیمانه غذای خشک باکیفیت است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید. اگر یک توله‌ی گلدن را بزرگ می‌کنید باید توجه ویژه‌ای به او داشته باشید. آنها بین 4 تا 7 ماهگی خیلی سریع رشد می‌کنند و مستعد مشکلات اسکلتی هستند. با یک غذای باکیفیت و کم‌کالری می‌توانید جلوی رشد بیش‌ از حد و مشکلات بعدی را بگیرید.

محل نگه‌داری: همان‌طور که اشاره شد، گلدن‌ها سگ خانواده هستند و کاملاً مشخص است که باید داخل خانه نگه داشته شوند. اما این نژاد برای فعالیت ساخته شده و عاشق این است که بیرون از خانه به شلوغ‌کاری بپردازد. اگر می‌خواهید به پیاده‌روی بروید یا اینکه آهسته بدوید، گلدن از بودن با شما خوشحال می‌شود. اگر که دوست دارید در حیاط خانه با توپ بازی کنید، گلدن چیزی فراتر از خوشحال خواهد بود تا شما را همراهی کند. همان‌طور که اسمشان نشان می‌دهد، گلدن‌ها عاشق برگرداندن هستند. آنها را روزی دو بار، هر دفعه 20 تا 30 دقیقه با ورزش سنگین خسته کنید؛ یک گلدن خسته، یک گلدن خوشحال است. اگر ورزش روزانه قطع شود، باعث بروز مشکلات رفتاری خواهد شد. مانند دیگر نژادها که دوست دارند دنبال چیزی بروند و آن را بازگردانند، گلدن‌ها سگ‌هایی هستند که دوست دارند همیشه وسیله‌ای در دهانشان بگیرند؛ مانند توپ، اسباب‌بازی، تکه‌ای کاغذ و خوشایندتر از همه یک جوراب که بو هم می‌دهد. به‌خاطر رشد شدید در سن 4 تا 7 ماهگی نباید در آن بازه‌ی زمانی ورزش‌های سنگین در زمین‌های ناهموار به سگ خود تحمیل کنید.

نظافت: گلدن رتریور در تابستان و زمستان، موریزی متوسط اما در بهار و پاییز موریزی به‌شدت زیادی دارند. اگر با یک گلدن زندگی می‌کنید، باید با مقدار زیادی مو در خانه و روی لباس‌هایتان کنار بیایید. پوشش ضخیم گلدن رتریور به معنای نیاز زیاد به نظافت و برس کشیدن است. برس کشیدن روزانه برای جلوگیری از گره خوردن پیشنهاد می‌شود؛ اگر وقت نمی‌کنید، این کار را باید حداقل هفته‌ای یک ‌بار انجام دهید. گلدن حداقل ماهی یک‌ بار نیاز به حمام کردن دارد تا تمیز و خوش‌بو باشد. مسواک زدن حداقل هفته‌ای دو بار برای از بین بردن باکتری و اجسام خارجی لازم می‌شود، مسواک روزانه برای از بین بردن بوی بد دهان و جلوگیری از بیماری‌های لثه مناسب است. ناخن‌ها را ماهی یک یا دو بار کوتاه کنید، اگر به‌طور طبیعی نیفتاده باشند. اگر صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن سگ روی زمین می‌شنوید، وقت آن است که ناخن‌ها کوتاه شوند. ناخن‌ها دارای رگ خونی هستند؛ اگر تجربه‌ی کافی ندارید از یک دامپزشک کمک بگیرید. درصورت بریدن رگ و خون‌ریزی، دفعات بعد که سگ شما ناخن‌گیر را ببیند از آن فرار کرده و با شما همکاری نخواهد کرد. گوش‌های تاخورده مکان گرم و تاریکی را جهت رشد باکتری‌ها فراهم آورده و گلدن‌ها را مستعد عفونت‌های گوش کرده است. گوش‌ها را هفتگی برای نبود بوی بد و یا قرمزی بررسی کنید. هر باری که گوش‌ها خیس می‌شوند، آنها را چک کنید. گوش‌ها را با یک پارچه کتانی آغشته به گوش‌پاک‌کن تمیز کنید و خیلی به داخل گوش نروید که باعث آسیب به ساختار داخلی گوش خواهید شد.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به موقع و سریع از آنها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بيماري‌ها

 • آب مروارید
 • آتروفی پیش‌رونده شبکیه
 • تنگی آئورت فرعی
 • استئوکندرسیت دیسیکان (  OCD)
 • آلرژی
 • بیماری فون ویلبراند
 • ولولوس اتساع معده
 • صرع
 • کم‌کاری تیروئید
 • استئوسارکوما
 • همانژیوسارکوما
 • Hip dysplasia
 • Elbow dysplasia

نکات مثبت

 •  شیرین، دوست‌داشتنی و به طرز شگفت‌انگیزی خوش‌طینت و مهربان
 •  عاشق این است که کنار خانواده باشد و با کودکان وقت بگذراند.
 •  باهوش و آسان برای آموزش

نکات منفی

 •  مستعد اضافه‌وزن و چاقی
 •  میزان مشخصی ورزش و فعالیت نیاز دارند.
 •  به‌طور مرتب مو می‌ریزند و باید هر روز برس کشیده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *